Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 7 kwietnia 2019

Paweł Mucha ws. nauczycieli: Warto rozmawiać, nie warto eskalować protestu

Warto rozmawiać, nie warto eskalować protestu i wykorzystywać go politycznie, bo to nie jest w interesie ani nauczycieli, ani uczniów - uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

W niedzielę o godz. 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie będą kontynuowane rozmowy strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi dot. sytuacji w oświacie.

 

- Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe, natomiast dzisiaj, to jest moment - zwłaszcza w kontekście egzaminów - nie na tę formę skrajnego protestu, którą proponuje ZNP. Porozumienie tak i rozmowa na temat sytuacji w oświacie oczywiście, że tak; uwzględnianie słusznych postulatów nauczycieli - tak, ale niekoniecznie strajk, w postaci takiej, która może zakłócić przebieg egzaminów gimnazjalistów, ośmioklasistów - powiedział minister Mucha w niedzielę w TVN24.

 

Wyraził nadzieję, że porozumienie między rządem a związkami zawodowymi jest do osiągniecia.

 

- Mamy świadomość, że rząd, premier, minister finansów odpowiadają też za sferę budżetową. Rozumiem, że w nadzwyczajnych okolicznościach doszło do pewnej propozycji, która już wyszła nawet ponad MEN-owskie ustalenia. Mówimy o pewnej kompleksowej propozycji, która ma zakładać podwyższenie pensji nauczycielom, ale jest ten element tegoroczny, bo mówimy o podwyżce, która obejmuje już wrzesień oraz pewnej perspektywie stałej - powiedział Paweł Mucha.

 

- Warto rozmawiać, nie warto eskalować protestu, wykorzystywać go politycznie, bo to nie jest w interesie ani nauczycieli, ani w interesie uczniów - powiedział prezydencki minister.

 

Na początku kwietnia Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaproponował minister finansów Teresie Czerwińskiej, żeby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie jak dla nauczycieli akademickich i twórców, czyli aby wynosiły 50 proc.

 

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha został zapytany, czy jako przedstawiciel prezydenta „nie poczuł się nieswojo” po tym, jak rząd poinformował, że propozycja Andrzeja Dudy dotycząca sytuacji nauczycieli nie będzie rozpatrywana w obecnych negocjacjach.

 

- Po pierwsze jest tak, że w ramach tego pakietu, tzw. piątki prezesa Kaczyńskiego, będzie rozmowa na temat kwestii związanych z kosztami uzyskania przychodu. Według mojej wiedzy w ramach tego projektu także i ta propozycja pana prezydenta będzie analizowana, bo to jest element tego myślenia systemowego o tym, jak te wynagrodzenia podwyższać  - zapowiedział prezydencki minister. (PAP/WP) 

Poleć znajomemu