przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 kwietnia 2019

Min. Szczerski: Z katedry Notre Dame uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II [PL/ENG]

  |   Briefing prasowy Krzysztofa Szczerskiego Briefing prasowy Krzysztofa Szczerskiego Briefing prasowy Krzysztofa Szczerskiego

Prezydent Andrzej Duda w depeszy skierowanej do Prezydenta Francji Emmanuela Macrona zapewnił, że Polska jest gotowa do aktu europejskiej solidarności w odbudowie katedry, oraz że mamy unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków - poinformował szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION>>

Zobacz także: Depesza w związku z pożarem Katedry Notre Dame de Paris [PL/ENG]

 

Jak poinformował minister, Andrzej Duda w liście skierowanym do francuskiego Prezydenta wyraża łączność Polaków z Francuzami "z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej".

 

- Zapewnia też, że Polska jest gotowa do aktu europejskiej solidarności w odbudowie katedry, oraz że Polska ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków - oznajmił Krzysztof Szczerski. Jak poinformował, Prezydent podkreślił, że jesteśmy gotowi "podzielić się z Francją naszymi kompetencjami, zespołami specjalistów światowej klasy, którzy zajmują się odbudową zabytków kultury materialnej".

 

Szef prezydenckiego gabinetu poinformował również, że znajdująca się w paryskiej katedrze polska kaplica ucierpiała, ale zachowała się - Prezydent otrzymał taką informację zarówno od kustosza katedry Notre Dame, jak i od Polskiej Misji Katolickiej.


Wyjaśnił, że kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami św. Jana Pawła II w czasie pożaru, jeszcze wczoraj wieczorem.


- W całym tym ogromie nieszczęścia jest to dla nas dobra informacja – podsumował minister.


Krzysztof Szczerski dodał: - Prezydent podziękował za uratowanie tych dwóch cennych dla nas - także duchowo - obiektów z katedry Notre Dame i przekazał także swoje wyrazy współczucia oraz łączność w modlitwie kustoszowi katedry, rektorowi katedry Notre Dame - za pośrednictwem naszej placówki w Paryżu.

 

Do sprawy pożaru w katedrze Notre Dame odniósł się także Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia. - Z Polski popłynęła  deklaracja pomocy w zakresie odbudowy, bo to jeden z symboli całej Europy, pomocy także, jeżeli chodzi o pracę polskich konserwatorów, specjalistów, fachowców – mówił prezydencki minister. Jak dodał, „mamy doświadczenia tragiczne, związane z II wojną światową, odbudowy zabytków”.

 

- Powinniśmy zupełnie szczerze rozmawiać o tym, że Europa została zbudowana na określonych wartościach. Ten system wartości stanowi o sile Europy. Odwoływanie się do dziedzictwa chrześcijańskiego (...) to jest coś, co nie powinno ulegać zatarciu - podkreślił na antenie PR24.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.