przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 23 kwietnia 2019

Min. Spychalski o wyniku wyborów prezydenckich na Ukrainie

– Najważniejsze, żeby po wyborze na Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jego kraj nie zrezygnował z kursu zachodniego i go utrzymał – podkreślił rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski. Wyraził nadzieję, że Zełenski z pierwszymi wizytami również uda się na Zachód.
 

W niedzielę Wołodymyr Zełenski pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie ubiegającego się o reelekcję Petra Poroszenkę. Ostateczne wyniki wyborów nie są jeszcze znane. Po podliczeniu 95 proc. protokołów z głosowania Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała, że Wołodymyr Zełenski otrzymał 73,17 proc. głosów. Jego rywal, ubiegający się o reelekcję – 24,5 proc.

 

Błażej Spychalski na antenie TOK FM wyraził nadzieję, a zarazem przekonanie, że po wygranej Wołodymyra Zełenskiego Ukraina nie zrezygnuje z kursu zachodniego i „nie będzie powrotu do wschodniego kursu w polityce ukraińskiej”. – Najważniejsze jest to, żeby ten kurs zachodni został utrzymany – oświadczył rzecznik Prezydenta RP.
 

– Ukraina ma ogromnie dużo problemów. To jest kraj, który ucierpiał, który cały czas cierpi na skutek regularnej wojny, która toczy się na wschodzie. To jest kraj, którego terytorium zostało zagarnięte siłą. Sytuacja gospodarcza też nie jest za specjalnie ciekawa – mówił minister Spychalski. Ocenił, że przez Zełenskim jest „ogromnie dużo wyzwań”.
 

Pytany, gdzie Prezydent-Elekt Ukrainy uda się w swoją pierwszą wizytę, Spychalski wskazał, że Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wieczorem zaprosił Wołodymyra Zełenskiego do Polski. – Mam nadzieję, że zachodni kurs, a jednocześnie wizyty zachodnie będą zdecydowanie przeważały – zaznaczył.
 

Według Spychalskiego, wygrana Zełenskiego została „bardzo chłodno” przyjęta przez Rosję. – Tam chyba nawet gratulacje nie padły. To pokazuje nastawienie do Ukrainy – zaznaczył rzecznik Prezydenta RP.
 

W niedzielę zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiemu pogratulował m.in. Prezydent Andrzej Duda. W depeszy gratulacyjnej do Prezydenta-Elekta podkreślił, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Wyraził też przekonanie, że wybór Wołodymyra  Zełenskiego potwierdzi zakotwiczenie Ukrainy na szlaku ku wspólnocie euroatlantyckiej.
 

Poza oficjalną depeszą gratulacyjną Prezydent w niedzielę przed godz. 21.00 rozmawiał też telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim. Andrzej Duda zaprosił Prezydenta-Elekta do złożenia wizyty w Polsce w najbliższym czasie. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.