Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 maja 2019

Min. Mucha: W okresie prezydentury Andrzeja Dudy udało się zlikwidować ubóstwo u dzieci

- W Polsce zmienia się wiele na plus, jeżeli chodzi o sferę społeczną. Jeżeli spojrzymy na okres prezydentury Andrzeja Dudy, to udało się praktycznie zlikwidować ubóstwo u dzieci, udało się podnieść wynagrodzenie minimalne, a także stawkę godzinową, jeżeli chodzi o umowę cywilno-prawną. Oczywiście, że niepełnosprawni powinni mieć takie przekonanie, że te świadczenia są godziwe, a potrzeby są zaspokajane - mówił minister Paweł Mucha na antenie Polsat News, komentując zapowiadany na 23 maja strajk osób niepełnosprawnych.

Minister był również pytany o propozycję lidera PSL dotyczącą zapisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do konstytucji. - To jest w ogóle ciekawe zagadnienie. Nie było takiej determinacji, gdy Prezydent występował z inicjatywą referendum ogólnokrajowego - mówił.

Prowadzący zwrócił uwagę, że wówczas "zabrakło przede wszystkim poparcia członków Prawa i Sprawiedliwości w Senacie. - Głosy części senatorów były za, z drugiej strony były głosy wstrzymujące. Natomiast mieliśmy głosy przeciw i to były głosy Platformy Obywatelskiej - zaznaczył Paweł Mucha.

- Teraz widzimy, że pytania, które Prezydent stawiał, były trafne i one dzisiaj pobudzają debatę polityczną. (...) PSL wraca po kilku miesiącach do propozycji prezydenckich i jest to eureka - mówił minister. - Prezydent Andrzej Duda chciał, żeby to Polacy zdecydowali, czy chcą regulacji - dodał.

- Dzisiaj można mieć poczucie daleko idącego niedosytu, bo otwierając konstytucję, nie ma odniesienia wprost do aktów prawa UE - powiedział Paweł Mucha, pytany o zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina dotyczące własnej propozycji zmian w konstytucji, "która pójdzie znacznie dalej".

Referendum konstytucyjne "prędzej czy później się odbędzie"

Paweł Mucha stwierdził, że referendum konstytucyjne "prędzej czy później się odbędzie". Zastrzegł jednak, że "raczej nie stanie się to w obecnej kadencji".

Pytany, czy Kancelaria Prezydenta "widzi potrzebę zmian w konstytucji", minister Mucha przypomniał, że Prezydent Andrzej Duda "mówi wprost, że konstytucja powinna być zmieniana, a jedną z takich rzeczy wrażliwych są kwestie związane z problematyką europejską".

Odnosząc się do pomysłu Nowoczesnej, by flaga Unii Europejskiej była tak samo chroniona w prawie jak flaga biało-czerwona, Paweł Mucha powiedział, że "do wszystkich pomysłów trzeba podchodzić na gruncie konstytucji, która stanowi o symbolach Rzeczpospolitej Polskiej".

- Mam przekonanie, że barwy biało-czerwone to coś, wokół czego polska wspólnota narodowa się jednoczy - mówił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Dodał, że Pałac Prezydencki odniesie się do tej ustawy, jeżeli zostanie ona przygotowana przez polski parlament. 

Na pytanie, czy Prezydent chciał objąć patronatem rozmowy rządu z nauczycielami, odpowiedział: - Prezydent w sprawie oświatowej jest aktywny od samego początku - mówił Paweł Mucha. Dodał, że Prezydent "nie ma narzędzi, żeby kształtować wynagrodzenie i są to kompetencje m.in. Rady Ministrów". - Prezydent i premier umówili się na dalsze rozmowy - dodał.

(polsatnews.pl/AW)

Poleć znajomemu