Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 maja 2019

Min. Kwiatkowski uczcił w Rzymie Dzień Polonii i Polaków za Granicą

  |   Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą Rzym. Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Minister Adam Kwiatkowski z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim oraz senatorami wziął udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które odbyły się w Rzymie. 

 

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II. Przy Grobie Papieża Polaka złożono także wieniec. Po mszy świętej w Oratorio del Gonfalone goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Pięknego Brzegu połączonego z recytacją wierszy św. Jana Pawła II.

 

Podczas spotkania z rodakami w ambasadzie RP w Rzymie w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy minister Adam Kwiatkowski wręczył Annie Traczewskiej-Radici Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi dla środowisk polonijnych i popularyzowanie polskiej kultury. Anna Traczewska-Radici jest współzałożycielką Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche we Włoszech.

 

Uczestnicy obchodów zwiedzili również wystawę „Oblicza Polonii” oraz prac patriotycznych wykonanych przez dzieci ze szkół polonijnych, a także uczcili 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Uroczystości w Rzymie zakończył Rodzinny Piknik Polonijny w Parafii Santa Maria Dell'olivo.

 

Szacuje się, że we Włoszech żyje ok. 110 do 130 tys. obywateli polskich. Polacy mieszkają głównie w Lacjum, Emilii Romanii, Kampanii i Toskanii. W samym Rzymie mieszka ponad 12,5 tys. Polaków.

Poleć znajomemu