Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 13 maja 2019

Prezydent Szwajcarii złoży wizytę w Polsce [PL/ENG]

Współpraca bilateralna w zakresie nowoczesnych technologii, relacje Szwajcarii z Unią Europejską, a także kwestie historyczne będą tematami rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej. We wtorek Ueli Maurer  złoży oficjalną wizytę w Polsce. PROGRAM PRASOWY >>>


– Wizyta Prezydenta Szwajcarii wiąże się z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią – zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak poinformował, Prezydenci Duda i Maurer m.in. wezmą udział w uroczystościach w Łazienkach Królewskich, organizowanych z tej okazji przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce. ENGLISH VERSION >>> Zobacz także: Para Prezydencka w Genewie [PL/ENG] Wystąpienie w Genewie podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Hołd dla konsula Konstantego Rokickiego [PL/ENG] Start-upy po raz pierwszy na prezydenckiej misji gospodarczej Spotkanie z Prezydentem Szwajcarii


Prezydenci Polski i Szwajcarii będą rozmawiali o współpracy dwustronnej w zakresie nowoczesnych technologii. – Szwajcaria jest już dzisiaj dziesiątym największym inwestorem w Polsce, i to także w sektorach, które są sektorami przyszłości, takimi jak biotechnologie, farmaceutyki, nowoczesne technologie – powiedział minister. Krzysztof Szczerski przypomniał, że Prezydent Duda składając w 2016 roku wizytę w Szwajcarii zabrał ze sobą grupę przedstawicieli polskich startup-ów.


Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że drugim ważnym tematem rozmów Prezydentów będą relacje Szwajcarii z Unią Europejską. – Dzisiaj toczy się kolejna runda rozmów na temat umowy ramowej pomiędzy Unią Europejską a Szwajcarią, a także na temat przedłużenia funkcjonowania funduszy szwajcarskich, z których korzysta także Polska. Przyszłość tych funduszy, ich przeznaczenie w kolejnych latach jest interesującym elementem polsko-szwajcarskich czy szerzej szwajcarsko-unijnych relacji – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Minister zaznaczył, że w rozmowach Prezydentów pojawi się też wątek wspólnej historii. – Miejscem w Szwajcarii, które mocno wiąże się z polską historią jest Muzeum Polskie w Rapperswilu. Prezydent będzie bardzo chciał podkreślić wagę tego symbolicznego miejsca, które jest domem polskim w Szwajcarii, jako symbolu dobrych relacji Polski i Szwajcarii przez ostatnie sto lat – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.(PAP)

 

Poleć znajomemu