Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 maja 2019

Min. Szczerski o wizycie Prezydenta w USA: Wkróce formalne ogłoszenie daty [PL/ENG]

Lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w USA - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że Prezydent Donald Trump chce przedyskutować propozycję, którą ma dla Polski ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.
ENGLISH VERSION>>

 

W ubiegły piątek Krzysztof Szczerski poinformował, że Prezydent oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Jak mówił, datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca.

 

Pytany o dokładną datę tej wizyty, minister Szczerski odparł, że będzie to połowa czerwca. - Lada dzień oczekujemy tego formalnego ogłoszenia, łącznie z programem, bo program tego spotkania jest jeszcze dzisiaj domykany - mówił, dodając, że Prezydent na pewno spędzi cały dzień w Waszyngtonie. – Zależało nam też na tym, żeby spotkanie w Waszyngtonie połączyć z wizytą gospodarczą w Stanach – podkreślił.

 

Pytany, w jakim celu Prezydent jedzie do Waszyngtonu, podkreślił, że „nie jest tajemnicą, że jesteśmy dzisiaj na ostatnim etapie rozmów” w sprawie zwiększenia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce.

 

 Te rozmowy dzisiaj toczą się już de facto pod bezpośrednim nadzorem i kierownictwem pana Prezydenta Trumpa i Prezydent Trump też nie ukrywa, że celem zaproszeniem pana prezydenta Dudy do Waszyngtonu jest przedyskutowanie tej propozycji, którą ma dla Polski – powiedział.

 

 Jeśli te rozmowy pójdą dobrze, to spodziewamy się, że rzeczywiście w tym roku ta decyzja ostateczna i ten kształt będzie ogłoszony już oficjalnie – dodał.

 

Po kolejnej turze rozmów, które odbyły się w miniony piątek w Waszyngtonie we wspólnym oświadczeniu wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood stwierdzili, że w rozmowach o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce poczyniono duże postępy.

 

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy.

 

Krzysztof Szczerski na uwagę, że z kolei Polska spodziewa się wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa 1 września, odparł: „To byłby dobry moment, żeby w tę tragiczną rocznicę samotnej walki Polski w 1939 r. ogłosić, że tym razem Polska nie tylko nie jest samotna, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo jest wzmocnione przez obecność amerykańską”.

 

Szef Gabinetu Prezydenta został też zapytany w tym kontekście, czy na uroczystości 1 września został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Szczerski podkreślił w odpowiedzi, że lista zaproszonych krajów jest już zamknięta. „Zaproszeni zostali członkowie NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniej” – powiedział, dodając, że Rosja nie jest członkiem żadnej z tych trzech organizacji. (PAP)

Poleć znajomemu