Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 maja 2019

Min. Mucha: Kara powinna być nieuchronna i surowa

– Zmiany Kodeksu karnego, zaostrzające kary wobec osób popełniających czyny pedofilskie, są dobrymi propozycjami legislacyjnymi; dla mnie nie ulega wątpliwości, że kara w tych sprawach powinna być nieuchronna i surowa – powiedział w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 

W środę wieczorem sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła z poprawkami rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego i skierowała go do drugiego czytania. Projekt przewiduje zaostrzenie kar, w tym m.in. za przestępstwa związane z pedofilią.
 

Zobacz także: Prezydencki projekt zwiększający ochronę dzieci Prezydent podpisał nowelę ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa wobec dzieci Minister Mucha przypomniał w radiowej Trójce, że dwa lata temu prezydent zgłosił inicjatywę, która dokonała zmiany Kodeksu karnego i ustawy o postępowaniu ws. nieletnich. – Teraz mówimy o zmianach, które dotyczą Kodeksu karnego i idą w kierunku zaostrzenia represji karnej wobec osób dopuszczających się takich czynów. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że kara w tych sprawach powinna być nieuchronna i surowa – powiedział Paweł Mucha. Jak podkreślił, dla niego nie ulega wątpliwości, że przestępstwa o charakterze pedofilskim „są wyjątkowo ohydne i polegają na naruszeniu dobra dziecka w sposób najbardziej wrażliwy”.

 

Obszerny projekt reformy Kodeksu karnego został przyjęty przez rząd we wtorek i jeszcze tego samego dnia trafił do Sejmu. Jak wskazał resort, celem reformy jest „wzmocnienie ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność”.
 

Główne propozycje zmian w obszarze walki z pedofilią przedstawione w projekcie zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany przewidują również likwidację kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

 

Pozostałe zmiany w projekcie Kodeksu karnego zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. (PAP)

Poleć znajomemu