Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 maja 2019

Wizyta ministra Kwiatkowskiego w Republice Białorusi

  |   fot. Todryk-Pisalnik – fot. Irena Waluś fot. Irena Waluś fot. Irena Waluś fot. Inez Todryk-Pisalnik fot. Inez Todryk-Pisalnik fot. Andrzej Poczobut fot. Inez Todryk-Pisalnik fot. Andrzej Poczobut

W dniach 11-13 maja w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Republice Białorusi wizytę złożył Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski. Wraz z delegacją wziął udział m.in. w uroczystych obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowanych przez Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz Związek Polaków na Białorusi, kierowany przez Prezes Zarządu Głównego Andżelikę Borys. Delegacja z Polski wraz z licznie zgromadzonymi Rodakami uczestniczyła w przygotowanym z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą koncercie w wykonaniu dzieci i młodzieży z  Grodzieńszczyzny.


Zabierając głos podczas koncertu, minister przekazał od Pary Prezydenckiej na ręce prezes Andżeliki Borys serdeczne pozdrowienia dla Rodaków mieszkających na Białorusi oraz najlepsze życzenia z okazji ich święta.

 

 

 

Podczas spotkania z prezesami oddziałów terenowych ZPB członkowie delegacji zapoznali się z działaniami struktur związkowych w dziedzinie nauczania języka polskiego, kultury i ochrony miejsc pamięci narodowej. Ważnym punktem wizyty było także oddanie hołdu polskim żołnierzom na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie, poległym w obronie Ojczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz II wojny światowej. Delegacja złożyła kwiaty przed znajdującym się na tej nekropolii Krzyżem Katyńskim.

 

W Grodnie polska delegacja spotkała się także z gubernatorem Obwodu Grodzieńskiego, Władimirem Krawcowem. Przedstawiciel Prezydenta RP został również przyjęty przez Ordynariusza Diecezji Grodzieńskiej, ks. biskupa Aleksandra Kaszkiewicza oraz arcybiskupa Grodzieńskiej Prawosławnej Diecezji, Artemiusza.

 

Pierwszy dzień wizyty zakończył udział w  uroczystym koncercie z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży i „Kapeli Grodzieńskiej” na Nowym Zamku w Grodnie. Organizatorem koncertu był Konsulat Generalny RP w Grodnie.


W niedzielę 12 maja, w drodze z Grodna do Lidy, delegacja odwiedziła kościół parafialny oraz Dom-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.

 

W Krupowie odbyło się spotkanie z Rodakami i proboszczem kościoła parafialnego, w którym pielęgnowana jest pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Synu tej ziemi. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy delegacja złożyła kwiaty na grobie rodziny Pileckich na miejscowym cmentarzu. W Lidzie goście z Polski spotkali się w odnowionej społecznym wysiłkiem tutejszych Rodaków części Cmentarza Katolickiego z przedstawicielami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

 

 

Drugi dzień wizyty dopełniły udział w uroczystej Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzie, spotkanie z Zarządem Głównym Związku Polaków na Białorusi i działaczami Lidzkiego Oddziału Związku oraz wspólne uczestnictwo w koncercie w wykonaniu najmłodszych polskich artystów skupionych przy tym Oddziale. W drodze do Mińska delegacja odwiedziła Bogdanowo, gdzie oddała hołd wybitnemu Rodakowi, a dawnemu właścicielowi majątku, Ferdynandowi Ruszczycowi. W Wołożynie odbyło się spotkanie z proboszczem tutejszej parafii rzymsko-katolickiej.


W poniedziałek 13 maja prezydencki minister spotkał się z pierwszym zastępcą Szefa Administracji Prezydenta Republiki Białoruś, Maksimem Ryżenkowem. Przedstawiciele Prezydenta RP odwiedzili także Archikatedrę pw. Najświętszej Marii Panny w Mińsku oraz spotkali się z ks. arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem, przewodniczącym Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi. Podczas spotkania z członkami Mińskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi jego prezes, Helena Marczukiewicz, przedstawiła działania Polaków w Mińsku, służące upowszechnianiu znajomości języka i kultury polskiej. Okazją do omówienia perspektyw polsko-białoruskiej współpracy ekonomicznej było spotkanie z Klubem Polskiego Biznesu.

 

Program wizyty delegacji Kancelarii Prezydenta RP na Białorusi zakończyło złożenie w imieniu Prezydenta RP wiązanek kwiatów na mogiłach ofiar zbrodni stalinowskich w Kuropatach.

Poleć znajomemu