Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 maja 2019

Flaga przekazana przez Prezydenta podniesiona na maszt Gmachu Sejmu Śląskiego

  |   Prezydent przekazał Wojewodzie Śląskiemu i Marszałkowi Województwa Śląskiego flagę RP. 16 maja 2019 r. Biało-czerwona flaga została uroczyście podniesiona na maszt historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach W uroczystości wziął udział minister Wojciech Kolarski – Niech ta biało-czerwona dumnie powiewa nad Katowicami, nad śląską ziemią; niech będzie znakiem miłości, znakiem tożsamości – mówił minister Monumentalny gmach Sejmu Śląskiego, gdzie dziś mieszczą się m.in. urzędy wojewódzki i marszałkowski, uznawany jest za perłę modernistycznej architektury dwudziestolecia międzywojennego.

Biało-czerwona flaga państwowa, przekazana w czwartek śląskiej delegacji przez Prezydenta Andrzeja Dudę, została w piątek uroczyście podniesiona na maszt historycznego Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie dziś mieszczą się urzędy: marszałkowski i wojewódzki.

 

– Niech ta biało-czerwona dumnie powiewa nad Katowicami, nad śląską ziemią; niech będzie znakiem miłości, znakiem tożsamości. Niech będzie jedną z tych biało-czerwonych flag, które będą zdobić śląskie domy nie tylko w roku, w którym obchodzimy pamiątkę powstań śląskich. Niech będzie znakiem naszej wspólnoty, znakiem przynależności nas wszystkich do Rzeczypospolitej – mówił w czasie piątkowej uroczystości prezydencki minister Wojciech Kolarski.

 

Zobacz także: Spotkanie z przedstawicielami mieszkańców Śląska Prezydent: Trzy razy trzeba było walczyć, by Śląsk mógł należeć do Polski Ofiarowaną przez Prezydenta flagę przywieźli w czwartek ze stolicy pasażerowie specjalnego pociąg „Powstaniec Śląski”, który – z reprezentacją mieszkańców woj. śląskiego – dotarł do Warszawy, by upamiętnić 100. rocznicę powstań śląskich. Delegacja, w której byli m.in. marszałek i wojewoda śląski oraz metropolita katowicki, spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą i złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

Podczas czwartkowej uroczystości marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazali Prezydentowi replikę sztandaru powstańców śląskich "Tobie Polsko", zaś Prezydent ofiarował Ślązakom flagę narodową, uszytą specjalnie – jak mówił Andrzej Duda – na śląską miarę. W piątek flaga zawisła na urzędowym gmachu w Katowicach.

 

– Jesteśmy świadkami wzruszającej uroczystości. Biało-czerwona jest już na maszcie - na śląskiej ziemi, pod polskim niebem – powiedział minister Wojciech Kolarski, którzy przekazał Ślązakom podziękowania Prezydenta i jego Małżonki za czwartkowe spotkanie oraz przekazaną kopię powstańczego sztandaru z hasłem „Tobie Polsko”.

 

– Ten sztandar od wczoraj jest wyeksponowany w sali Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Od dzisiaj każdy, kto będzie odwiedzał Pałac Prezydencki, będzie oglądał symbol miłości Śląska do Rzeczypospolitej. Dzisiejsza uroczystość jest dopełnieniem wczorajszego wydarzenia - jesteśmy świadkami podniesienia biało-czerwonej flagi, tak jak 100 lat temu dopełnieniem procesu odbudowy Rzeczypospolitej były powstania śląskie i w efekcie przyłączenie Śląska do macierzy – mówił minister Kolarski.

 

Monumentalny gmach Sejmu Śląskiego, gdzie dziś mieszczą się m.in. urzędy wojewódzki i marszałkowski, uznawany jest za perłę modernistycznej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Powstał w latach 1925-29 na potrzeby władz Województwa Śląskiego, utworzonego w 1922 r. na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Region miał wówczas szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski - obiekt zaprojektowano z uwzględnieniem ich potrzeb.

(PAP)

Poleć znajomemu