Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 maja 2019

Prezydent w USA odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką w Waszyngtonie. Wrzesień 2018 r.

Od spotkania 12 czerwca w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Prezydent Andrzej Duda rozpocznie sześciodniową wizytę w USA. Następnie odwiedzi stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię, gdzie będzie rozmawiał m.in. o energii i nowoczesnych technologiach – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION>>


W środę 12 czerwca Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską Parą Prezydencką Donaldem Trumpem i jego Małżonką Melanią. 

 

Data wizyty Prezydenta w Waszyngtonie została oficjalnie potwierdzona w połowie maja. Biały Dom poinformował w oficjalnym komunikacie, że wizyta Prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie „historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę”, co nabiera szczególnego znaczenia „w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”, która przypada w tym roku.

 

W przyszłym tygodniu Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski uda się do Waszyngtonu na rozmowy przygotowujące to spotkanie.


Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu Prezydentów Dudy i Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.


Następnego dnia po wizycie w Białym Domu – 13 czerwca – rozpocznie się wizyta gospodarcza Prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston – największe miasto stanu Teksas.  –W czasie rozmów Prezydenta w Houston będzie dominować tematyka energetyczna i zdrowotna – powiedział minister Szczerski.


W kolejnych dniach Prezydent odwiedzi Nevadę i Kalifornię, gdzie w Reno i Carson City oraz w San Francisco odbędzie rozmowy poświęcone nowoczesnym technologiom i współpracy polsko-amerykańskiej w sektorze IT.


Minister Szczerski podkreślił, że w spotkaniach Prezydentowi towarzyszyć będą przedstawiciele biznesu i start-upów. Prezydent – jak zawsze podczas w swoich podroży zagranicznych – spotka się też kilkukrotnie z Polonią. (PAP)

Poleć znajomemu