Krzysztof Szczerski: Wybory do PE wybory pokazały siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców
Wybory do PE pokazały siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców; prognozowany wynik to duży sukces PiS w wyborach, które miały być dla tej partii szczególnie trudne; to umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce wynika, że w wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., Wiosna - 6,04 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,7 proc., Lewica Razem - 1,24 proc.
Szef gabinetu prezydenta ocenił, że jest to „duży sukces PiS”. – To miały być szczególnie trudne wybory dla PiS, a tymczasem nawet wspólny start sił anty-PiS, które pięć lat temu w wyborach do PE uzyskały połowę głosów, nie dał zwycięstwa; to umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany – podkreślił.
Zdaniem szefa gabinetu prezydenta „te wybory pokazały też siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców”. – Prezydent apelował o to w swoich wystąpieniach i w orędziu, można więc powiedzieć, że Polacy posłuchali apelu prezydenta i jest to dobre dla pozycji Polski w Europie; to nasz wspólny sukces – powiedział.
Ze wstępnych danych dotyczących podziału mandatów w Brukseli wynika, że Europejska Partia Ludowa otrzyma 179 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci – 152, liberałowie – 105, Zieloni – 69, a konserwatyści – 60 mandatów. (PAP)