Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 maja 2019

Min. Szczerski: Mam nadzieję, że spotkanie Prezydentów Dudy i Trumpa będzie przełomowe [PL/ENG]

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski, po rozmowach w Białym Domu, wyraził nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało „przełomowy charakter” dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce. ENGLISH VERSION >>>

 

Zobacz także: Rozpoczęła się wizyta Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie Prezydent w USA odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię – Jest wielka szansa, że już w czerwcu będziemy w stanie usłyszeć od Prezydentów decyzje o kształcie i rodzaju tej zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział minister Szczerski w rozmowie z grupą korespondentów polskich mediów po wyjściu z Białego Domu.


Szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z przedstawicielami Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Białym Domu, w tym z Charlesem Kuppermanem zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta Trumpa.


Krzysztof Szczerski dodał, że negocjacje prowadzone przez grupy robocze Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zwiększenia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce „znajdują się w kulminacyjnym punkcie”. Zastrzegał jednak, że ostateczna decyzja „będzie należała do prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych”.


Wśród innych potencjalnych tematów rozmów obu Prezydentów, minister Szczerski wymienił sytuację w najbliższym otoczeniu Polski, problemy Bliskiego Wschodu, zagadnienia ekonomiczne, energetyczne, a „także inicjatywę Trójmorza, bo spotkanie odbędzie się bezpośrednio po szczycie Trójmorza”.


Szef prezydenckiego gabinetu nie wykluczył, że wizyta polskiego Prezydenta w Stanach Zjednoczonych zaowocuje podpisaniem nie tylko porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także innych obecnie negocjowanych porozumień.


Powiedział, że Prezydent Duda ponowi zaproszenie dla prezydenta Trumpa do odwiedzenia Polski we wrześniu na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Myślę, że jest na to poważna szansa” – dodał.


Całodniowe rozmowy obu prezydentów i towarzyszących im delegacji zakończy przyjęcie wydane przez Prezydenta Trumpa i Pierwszą Damę Melanię Trump na cześć Prezydenta Dudy i jego Małżonki.


Czerwcowe rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będą drugą wizytą polskiego prezydenta w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

 

Minister Szczerski, przed wtorkowymi rozmowami w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Białego Domu, wystąpił podczas zorganizowanej przez waszyngtoński ośrodek politologiczny German Marshall Fund of the United States (GMF) sesji poświęconej Inicjatywie Trójmorza. W sesji German Marshall Fund wziął udział m.in. Kevin Hassett, przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Trumpa.

 

Szef gabinetu prezydenta spotkał się także we wtorek w ambasadzie RP w Waszyngtonie z amb. Kurtem Volkerem, specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Ukrainę.

 

W środę minister Szczerski odbędzie szereg spotkań w Departamencie Stanu, w tym z Philipem T. Reekerem od marca bieżącego roku pełniącym obowiązki asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji.

(PAP)

Poleć znajomemu