przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 29 maja 2019

Prezydent złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie [PL/ENG]

Prezydent Azerbejdżanu z wizytą w Polsce. Czerwiec 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z Prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki. ENGLISH VERSION>>

 

PROGRAM PRASOWY>>>


Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w 2017 r. podczas wizyty Prezydenta Ilhama Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. – Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych – podkreślił.


Minister powiedział, że obecnie głównymi osiami współpracy pomiędzy Polską a Azerbejdżanem są po pierwsze działania na rzecz usprawnienia korytarza transportowego Południe-Zachód, który – dodał Krzysztof Szczerski – wpisuje się w szerszy kontekst „interconnectivity” (rozbudowy połączeń infrastrukturalnych) Unii Europejskiej.


Minister Szczerski wskazał, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.


Celem polsko-azerskiej współpracy jest też – zauważył minister – stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej. – Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG – dodał Krzysztof Szczerski.


W ramach wizyty Prezydenci Polski i Azerbejdżanu otworzą forum gospodarcze skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, podczas którego zostaną podpisane umowy przygotowane przez PAIH oraz polskie i azerbejdżańskie firmy.


Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył, że wizyta Prezydenta Dudy w Azerbejdżanie będzie miała także istotny kontekst historyczno-kulturalny. Jak poinformował, w jej trakcie jednej z ulic w historycznym centrum Baku nadane zostanie imię polskich architektów oraz odsłonięta zostanie poświęcona im pamiątkowa tablica.


– W ten sposób zostaną upamiętnione zasługi całej grupy osób, wśród nich Józefa Gosławskiego czy Kazimierza Skórewicza, które na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu – powiedział minister. Ponadto, dodał Krzysztof Szczerski, przy tej okazji Poczta Polska oraz Poczta Azerbejdżanu zaprezentują specjalną edycję znaczka poświęconą polskim architektom.

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.