Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 maja 2019

Prezydent złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie [PL/ENG]

Prezydent Azerbejdżanu z wizytą w Polsce. Czerwiec 2017 r.

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z Prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki. ENGLISH VERSION>>

 

PROGRAM PRASOWY>>>


Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w 2017 r. podczas wizyty Prezydenta Ilhama Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. – Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych – podkreślił.


Minister powiedział, że obecnie głównymi osiami współpracy pomiędzy Polską a Azerbejdżanem są po pierwsze działania na rzecz usprawnienia korytarza transportowego Południe-Zachód, który – dodał Krzysztof Szczerski – wpisuje się w szerszy kontekst „interconnectivity” (rozbudowy połączeń infrastrukturalnych) Unii Europejskiej.


Minister Szczerski wskazał, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.


Celem polsko-azerskiej współpracy jest też – zauważył minister – stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej. – Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG – dodał Krzysztof Szczerski.


W ramach wizyty Prezydenci Polski i Azerbejdżanu otworzą forum gospodarcze skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, podczas którego zostaną podpisane umowy przygotowane przez PAIH oraz polskie i azerbejdżańskie firmy.


Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył, że wizyta Prezydenta Dudy w Azerbejdżanie będzie miała także istotny kontekst historyczno-kulturalny. Jak poinformował, w jej trakcie jednej z ulic w historycznym centrum Baku nadane zostanie imię polskich architektów oraz odsłonięta zostanie poświęcona im pamiątkowa tablica.


– W ten sposób zostaną upamiętnione zasługi całej grupy osób, wśród nich Józefa Gosławskiego czy Kazimierza Skórewicza, które na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu – powiedział minister. Ponadto, dodał Krzysztof Szczerski, przy tej okazji Poczta Polska oraz Poczta Azerbejdżanu zaprezentują specjalną edycję znaczka poświęconą polskim architektom.

(PAP)

Poleć znajomemu