Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 czerwca 2019

Prezydent weźmie udział w szczycie Trójmorza w Lublanie [PL/ENG]

Prezydent Andrzej Duda weźmie w środę i czwartek w stolicy Słowenii Lublanie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Podczas szczytu, na którym obecny będzie też Prezydent Niemiec, ma zostać powołany m.in. fundusz Trójmorza – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION >>>

 

– To kolejny już, czwarty szczyt na poziomie Prezydentów; pierwszy, w którym będzie uczestniczył Prezydent Niemiec. Niemcy podwyższają rangę swojej obecności jako kraj partnerski Inicjatywy Trójmorza, na tym szczycie będzie zatem obecny także Prezydent Frank-Walter Steinmeier – poinformował minister Szczerski na poniedziałkowym briefingu.  Zobacz także: W Brukseli spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO i Prezydentem Ukrainy [PL/ENG]

 

Jak zaznaczył, będzie to okazja do przedyskutowania celów Trójmorza, a także – w kontekście w wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego – przyszłości polityki europejskiej, w tym kwestii obsady stanowisk w unijnych instytucjach.

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas szczytu w Lublanie oficjalnie zostaną ustanowione trzy instrumenty Inicjatywy Trójmorza, które dopełnią spotkania prezydentów. Po pierwsze – mówił prezydencki minister – planowane jest powołanie funduszu Trójmorza.

Po drugie powołane zostanie stałe forum biznesu państw Trójmorza wraz z siecią izb przemysłowo-handlowych. Po trzecie – poinformował Krzysztof Szczerski – zostanie zainicjowany okresowym przegląd infrastrukturalny Trójmorza, czyli dokument, który będzie cyklicznie pokazywał postęp w realizacji projektów kluczowych Trójmorza. – Dążymy do uspójnienia polityk infrastrukturalnych, we współpracy z rządami państw Trójmorza – dodał prezydencki minister.

 

Wyraził nadzieję, że od szczytu w Lublanie Inicjatywa Trójmorza będzie już w pełni dojrzałą, w pełni funkcjonującą, bardzo szybko rozwijającą się polityczną inicjatywą ramach UE, nastawioną także na relacje euroatlantyckie.

 

Zobacz także: Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie [PL/ENG] Wystąpienie Prezydenta podczas Forum Biznesowego Trójmorza [PL/ENG] „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny” [PL/ENG] W ubiegłym roku szczyt Trójmorza odbył się w Bukareszcie; bezpośrednio po nim Prezydent Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z Prezydentem USA. Również w tym roku Prezydent Duda złoży wizytę w Białym Domu kilka dni po szczycie Inicjatywy Trójmorza.

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że taka sekwencja wizyt zagranicznych Andrzeja Dudy nie jest przypadkowa i wynika z zainteresowania Stanów Zjednoczonych Inicjatywą Trójmorza oraz sprawami Europy Środkowo-Wschodniej.

 

 Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.  Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.  Cel który im przyświeca: Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska. 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu