przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 7 czerwca 2019

Min. Spychalski: Relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre [PL/ENG]

Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio przekaże zaproszenie Prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – powiedział minister Błażej Spychalski. – Liczymy na to, że Prezydent Donald Trump 1 września będzie w Polsce – dodał minister, który był gościem programu Rozgłośni Katolickich "Siódma9". ENGLISH VERSION>>


Spotkanie Prezydentów zaplanowano w Waszyngtonie na 12 czerwca.

 

Rzecznik Prezydenta dodał też, że poza Donaldem Trumpem zapraszani do Polski są przywódcy wielu innych państw. Wymienił przywódców państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej, także przywódców państw Partnerstwa Wschodniego i Sekretarza Generalnego ONZ. – Mówimy o krajach, które są bliskimi partnerami Polski i o krajach, które w dużej mierze doświadczyły tej gigantycznej gehenny drugiej wojny światowej – powiedział Błażej Spychalski.

 

Na tym etapie Kancelaria Prezydenta – dodał – nie ma jeszcze informacji, który z zaproszonych przywódców złoży wizytę w Polsce 1 września. Zaznaczył też, że to strona, która będzie potwierdzała przyjazd danego przywódcy do Polski będzie przekazywała tę informację mediom.

 

Jak wskazywał minister, nie jest żadną tajemnicą, że my bardzo silnie i bardzo intensywnie rozmawiamy ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach energetycznych. – W tym zakresie mamy już olbrzymie sukcesy. Mówimy tu o sukcesach polskich i amerykańskich. Nam zależy na partnerskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i to dzisiaj ma miejsce – ocenił.

 

– Nasze relacje są naprawdę świetne i nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre jak w ostatnim czasie – akcentował Błażej Spychalski. 

 

12 czerwca Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską Parą Prezydencką Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

 

Będzie to druga rozmowa w Białym Domu Prezydentów Dudy i Trumpa; poprzednie spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

 

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu - 13 czerwca - rozpocznie się wizyta gospodarcza Prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie odwiedzi on najpierw Houston - największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach Prezydent odwiedzi Reno, Carson City i San Francisco.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.