przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 10 czerwca 2019

Porozumienie polityczne ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce może zostać przyjęte 12 czerwca

Zakończono negocjacje porozumienia politycznego między Polską i USA ws. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce; jeśli zostanie ono zaakceptowane przez Prezydentów Polski i USA, to może zostać przyjęte 12 czerwca – poinformował w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


W radiowej Jedynce Szczerski został zapytany o doniesienia medialne, zgodnie z którymi porozumienie dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest już ustalone.


– Mogę oficjalnie potwierdzić, że rzeczywiście negocjacje porozumienia politycznego między Polską a USA zostały zakończone w sprawie zwiększenia obecności wojskowej amerykańskiej w Polsce, ale to oczywiście nie oznacza jeszcze porozumienia, dlatego że teraz wynik tych negocjacji zostanie przedstawiony Prezydentom i Prezydenci zdecydują w czasie rozmów i swoją wolą, czy to porozumienia ich satysfakcjonuje – powiedział.

 

– Jeśli tak, to przewidujemy przyjęcie tego porozumienia politycznego podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy 12 czerwca w Białym Domu – zaznaczył.

 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to zmiana, ponieważ pierwotnie wszystko wskazywało na dłuższe negocjacje. – Że to będzie ewentualnie wrzesień, podczas wizyty Pana Prezydenta Trumpa z kolei w Warszawie. Ale one uległy przyśpieszeniu – wyjaśnił.

 

Pytany, co wpłynęło na to, że taka decyzja zapadła już teraz, minister odparł, że była to wola polityczna, przywództwo polityczne obu Prezydentów oraz dobre negocjacje prowadzone głównie przez MON i Pentagon. – Ja oceniam to porozumienie jako sukces negocjacyjny, bo ono w swojej treści zawiera te wszystkie elementy, których Pan Prezydent - w moim przekonaniu - oczekiwał od negocjatorów, ale oczywiście to jego zdanie będzie tutaj decydujące – podkreślił.

 

Zdaniem ministra Szczerskiego możemy spodziewać się tego, że nastąpi rozpoczęcie procesu uczynienia z Polski centrum dystrybucji bezpieczeństwa dla całego regionu w oparciu o sojusz polsko-amerykański. Jak dodał, spodziewane jest także to, że Kwatera Główna NATO poprze to porozumienie.

 

Krzysztof Szczerski podkreślił jednocześnie, że ma nadzieję, iż do porozumienia politycznego w ciągu kilku miesięcy dojdzie porozumienie techniczne, które - jak podkreślił - jest już domeną „logistyków wojskowych i ekspertów”.
(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.