przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 10 czerwca 2019

Minister Mucha wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów NSA

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha uczestniczył – w imieniu Prezydenta RP - w dorocznym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwołanym w celu rozpatrzenia informacji o działalności sądów administracyjnych w 2018 roku. Minister odczytał list, który do uczestników i gości Zgromadzenia wystosował Prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: List z okazji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA – Sądy administracyjne dbają o to, aby sprawy obywateli, którymi na co dzień zajmuje się administracja publiczna, prowadzone były zgodnie z prawem. Jest to rola nie do przecenienia. Nie ma wątpliwości, że państwo prawe i silne, a co za tym idzie sprawiedliwie i skutecznie dbające o dobro obywateli, to państwo, którego administracja działa zgodnie z prawem – napisał Prezydent RP.


Zgodnie z art. 184 Konstytucji Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują, w zakresie określonym w ustawie, kontrolę działalności administracji publicznej. Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołuje na sześcioletnia kadencję (art. 185 Konstytucji).


– Gwarancją prawidłowego wykonywania zadań powierzonych sądom administracyjnym jest niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Nie mam wątpliwości, że bez troski o te zasady nie zbudujemy sprawnie działającego systemu sądownictwa. Nie oznacza to jednak niezawisłości od stanowionego w Polsce prawa. Sędziowie podlegają Konstytucji i ustawom. Niezawisłość nie zwalnia także sędziów z konieczności postępowania zgodnie z powszechnie przyjmowanymi pryncypiami władzy sądowniczej, w tym również zasady nemo est iudex in propria causa – czytamy w liście Pana Prezydenta.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.