Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 czerwca 2019

Prezydenci Polski i USA zaakceptowali warunki porozumienia ws. zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump zaakceptowali w środę warunki porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – poinformował w Waszyngtonie Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie [PL/ENG] Zakończono negocjacje porozumienia ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce [PL/ENG] Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu i jego rozmowa z Prezydentem Donaldem Trumpem, będzie dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

 

– Wszystko to, co zawiera owo porozumienie – to dosłownie wiadomość sprzed chwili – ostatecznie dzisiaj zostało zaakceptowane przez obu prezydentów – oświadczył Krzysztof Szczerski na briefingu w Waszyngtonie. Jak dodał, porozumienie „zawiera wszystkie komponenty niezbędne do tego, żeby mówić o jakościowej i ilościowej zmianie jeśli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce w ramach NATO, dla potrzeb regionu, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego kraju”.

 

Minister Szczerski mówił, że podpisaniu porozumienia politycznego dotyczącego obecności wojsk amerykańskich w Polsce, towarzyszyć będą także inne umowy, które są równolegle podpisane w Waszyngtonie, dotyczące kwestii energetycznych oraz współpracy w zakresie spraw wewnętrznych.

 

– To będzie bardzo dobry i bardzo owocny dzień, dlatego że on zmieni zarówno kształt polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, a także współpracy w zakresie energetyki, zmieni także kwestie, które prowadzą do uzyskania przez Polskę statusu państwa o ruchu bezwizowym do USA – oświadczył Szef Gabinetu Prezydenta RP. (PAP)

Poleć znajomemu