Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 22 czerwca 2019

Min. Szczerski: Trwała obecność wojsk USA w Polsce to strategiczne osiągniecie wizyty Prezydenta w USA [PL/ENG]

Zmiana formuły amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce na obecność trwałą jest strategicznym osiągnięciem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w USA, bo pokazuje, że Polska i USA stają się partnerami na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – ocenił Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION>>

 

Prezydent odwiedził Stan Zjednoczone w dniach 12-17 czerwca. Najpierw złożył oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotkał się z Prezydentem Donaldem Trumpem. Następnie rozpoczął roboczą wizytę o charakterze gospodarczym, która objęła miasta w trzech stanach: Teksasie, Nevadzie i Kalifornii.

 

– Prezydent w stu procentach zrealizował plan, który zakładał przed wizytą w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze to były cele polityczne, które zostały realizowane w Waszyngtonie. Przede wszystkim pokazanie trwałości sojuszu polsko-amerykańskiego i jego strategicznego wymiaru dla obu krajów – powiedział Krzysztof Szczerski pytany, czy Prezydent jest zadowolony z efektów swej wizyty w USA.

 

Podkreślił, że sojusz polsko-amerykański jest dziś „obopólnie strategicznym sojuszem”. – Stany Zjednoczone i Polska są dziś partnerami w kwestiach bezpieczeństwa. I to jest bardzo mocne przesłanie, które wybrzmiało z wizyty w Białym Domu, zwłaszcza fakt zmiany formuły amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce na obecność trwałą, co jest strategicznym osiągnieciem tej wizyty, bo pokazuje, że Polska i USA stają się partnerami na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – powiedział minister.

 

Drugim ważnym wymiarem wizyty Prezydenta w USA – ocenił Krzysztof Szczerski – było pokazanie Polski jako gospodarczego partnera Stanów Zjednoczonych. – I to też bardzo wyraźnie wybrzmiało, szczególnie w czasie wizyty w Houston i spotkania z sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym – powiedział.

 

Jak dodał, rozmowy te pokazały, że „jesteśmy partnerami dla USA także w dywersyfikacji europejskiego rynku energetycznego”. – Poprzez Trójmorze jesteśmy też bardzo ważnym partnerem w rozwoju amerykańskiej obecności energetycznej w rynku środkowoeuropejskim. To jest nasz obopólny interes – podkreślił minister.

 

Zaznaczył, że Polska korzysta na współpracy energetycznej ze Stanami Zjednoczonymi, bo „mamy możliwość ekonomicznie konkurencyjnej dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju”. – Z kolei USA poprzez Polskę oraz Inicjatywę Trójmorza chcą rozbudować swoją obecność energetyczna na całym rynku środkowoeuropejskim” – dodał.

 

Wreszcie trzeci element, mówił szef prezydenckiego gabinetu, „czyli pokazanie Polski i Polaków jako partnera dla Stanów Zjednoczonych w sferze ekonomii przyszłości i gospodarki innowacyjnej”. – Zarówno w wymiarze społecznym, czyli na przykład partnerstwo w programach onkologicznych, jak i w obszarze nowoczesnych technologii – mówił. Wymienił w tym kontekście projekt sterowania dronami realizowany pod auspicjami NASA przez Instytut Lotnictwa i Instytut Systemów Autonomicznych z Nevady.

 

Krzysztof Szczerski zwrócił też uwagę na obecność Polaków w korporacjach z Doliny Krzemowej. – W każdej firmie z Doliny Krzemowej z przedstawicielami której spotykał się Prezydent, wszędzie tam są już Polacy. A spotkał się z największymi firmami Doliny Krzemowej. Oni wszyscy mówią o inwestycjach w Polsce – powiedział. Zaznaczył, że „każda z firm, z członkami zarządów, których prezydent rozmawiał, deklaruje rozwój swoich inwestycji w naszym kraju i podkreśla wagę polskich pracowników dla globalnej pozycji ich firm”.

 

– Ogólne przesłanie tej wizyty mówi o partnerstwie polsko-amerykańskim. Polska jest dziś w Stanach Zjednoczonych postrzegana jako kraj, który ma istotne znacznie także dla gospodarki amerykańskiej – energetyki, nowoczesnych technologii – dla amerykańskiej polityki i dla bezpieczeństwa – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Jak dodał, „Polska i USA mogą być dziś partnerami w polityce globalnej”. – Poprzez nasz dynamiczny rozwój osiągnęliśmy ten stan, w którym możemy z partnerem amerykańskim rozmawiać o projektach, które są obopólnie korzystne; jest pole wspólnych interesów, bardzo realne i bardzo wymierne. Sojusz polsko-amerykański jest sojuszem bardzo konkretnym – podkreślił minister.

 

Dodał, że wizyta Prezydenta pokazała też rosnącą siłę Polonii. – Jeśli Polonia jest aktywnie wspierana przez władze w Polsce, przez Prezydenta, a tak dzisiaj jest, to jej znacznie w krajach, w których mieszka, rośnie – zaznaczył.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu