Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 czerwca 2019

Szef BBN: Przywództwo w szpicy NATO dowodem pozycji Polski

Objęcie w przyszłym roku dyżuru w ramach tzw. szpicy NATO to wyzwanie, ale i dowód rosnącej pozycji Polski w Sojuszu – powiedział szef BBN Paweł Soloch przed planowanym na wtorek podsumowaniem certyfikacji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich jako sił „szpicy”.


Poinformował, że awansowany na stopień generała dywizji szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Piotr Błazeusz otrzyma tę nominację w związku z planowanym objęciem stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).


– W przyszłym roku Polska będzie liderem tzw. szpicy NATO czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie dwóch-trzech dni. To wielkie wyzwanie dla polskich sił zbrojnych, ale też dowód rosnącej pozycji w strukturach Sojuszu – powiedział Paweł Soloch.


Przypomniał, że wiąże się z tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na poligonie w Orzyszu, gdzie w ramach ćwiczenia Dragon-19 odbędzie się podsumowanie certyfikacji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, na bazie której podstanie dowództwo „szpicy”; Podhalańczycy w przyszłym roku będą także stanowić główną część jej sił lądowych.


Podsumowanie certyfikacji nastąpi podczas zakończenia ćwiczenia Dragon-19 – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce. Prezydentowi będzie towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.


Ćwiczenie, podzielone na część z udziałem wojsk i część dowódczo-sztabową, odbywało się przy wsparciu sił sojuszniczych i w połączeniu z innymi ćwiczeniami w regionie - Noble Jump, Baltops, Capable Logistician i Tobruq Legacy. Głównym celem ćwiczenia Dragon-19, w którym wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym ok. 15 tys. z Polski, było praktyczne zgrywanie sił podległych dowódcy generalnemu w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.


O wydzieleniu sił bardzo wysokiej gotowości - VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), zwanych szpicą NATO - sojusznicy zdecydowali na szczycie w Newport w 2014 r., wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Zobacz także: Awanse generalskie w Siłach Zbrojnych RP

 

Paweł Soloch zaznaczył ponadto, że „z naszymi działaniami w ramach Sojuszu wiążą się także nominacje generalskie, które Prezydent wręczy podczas wizyty w Orzyszu”.


Awans na stopień generała brygady otrzyma płk Dariusz Lewandowski - dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, odpowiedzialnej za przyszłoroczne dowodzenie VJTF.


– Na stopień generała dywizji zostanie mianowany generał brygady Piotr Błazeusz, przewidywany do objęcia stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE). Stanowisko to jest szczególnie ważne w punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki. Gen. Błazeusz będzie m.in. odpowiedzialny za planowanie operacji obronnych w naszym regionie – podkreślił szef BBN.(PAP)

 

Poleć znajomemu