Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 6 lipca 2019

Min. Spychalski: Prezydent jest zadowolony z każdego rozwiązania, które pomaga osobom z kredytami

Prezydent jest zadowolony z każdej ustawy, każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom z kredytami w obcych walutach – mówił w sobotę rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski. Stwierdził, że w kwestii kredytów we frankach olbrzymią rolę do odegrania mają polskie, ale też europejskie, sądy.
 

Sejm uchwalił na ostatnim posiedzeniu nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Projekt noweli Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie latem 2017 r. Nowela zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (nie tylko walutowych, ale także złotowych), którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana dłużej, niż zakładała to pierwotna ustawa uchwalona w 2015 roku. Przed sejmowym głosowaniem całości noweli przyjęto poprawki klubu PiS, które wykreśliły z nowych przepisów tzw. Funduszu Konwersji, na który miały się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów.
 

Błażej Spychalski, pytany w sobotę w radiowej Trójce, czy Prezydent jest zadowolony z ostatecznego kształtu nowelizacji, której projekt złożył, podkreślił, że „Prezydent jest zadowolony z każdej ustawy i każdego rozwiązania, które pomaga realnie osobom, mającym zaciągnięte kredyty w obcych walutach”.
 

– Bo tutaj mówimy (...) nie tylko o kredytach denominowanych we franku szwajcarskim, ale także o kredytach denominowanych w innych walutach zagranicznych. Tak oczywiście, każdy projekt który pomaga ludziom w trudnej sytuacji jest dobrym rozwiązaniem – powiedział min. Spychalski.
 

Prezydencki minister zaznaczył przy tym, że w kwestii kredytów frankowych „olbrzymia rola jest polskich sądów, zresztą nie tylko polskich, bo w niedługim czasie ma zapaść też wyrok TSUE w tej sprawie”. – Sądownictwo głównie polski, ale także sądownictwo europejskie, w tym zakresie ma gigantyczną rolę do odegrania i ta rola rzeczywiście wzrasta i zapada coraz więcej wyroków bardzo korzystnych dla osób, które te kredyty w obcych walutach zaciągnęły – mówił. (PAP)

Poleć znajomemu