Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 lipca 2019

Prezydent Litwy we wtorek z wizytą w Polsce [PL/ENG]

We wtorek oficjalną wizytę w Warszawie złoży nowy Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wraz z Małżonką. Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta Prezydenta Nausėdy, który został w piątek zaprzysiężony.

ENGLISH VERSION>>

 

Program wizyty przewiduje zarówno rozmowy „w cztery oczy”, jak i rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów. Przywódcy rozmawiać będą na tematy dotyczące relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa, relacji transatlantyckich, współpracy na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w ramach państw wschodniej flanki NATO i Inicjatywy Trójmorza – oraz unijnym w zakresie polityki wschodniej i europejskiej, przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej oraz brexitu. Rozmowy będą także dotyczyć wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Carpatia i Rail Baltica, oraz projektów energetycznych. 

 

– Doceniamy wybór Warszawy, jako celu pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Prezydenta Gitanasa Nausėdy. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że Litwa, jako najbliższy sąsiad Polski, z którym od lat mamy dobre relacje, pragnie je jeszcze bardziej zintensyfikować. To także wyraz rosnącej wzajemnej roli naszych państw w regionie Europy Środkowej. Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał potrzebę silnych więzi regionalnych, które prowadzą do lepszej polityki euroatlantyckiej – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Podczas rozmów nie zabraknie także tematów, które wymagają większego zaangażowania na poziomie politycznym, takich jak kwestia praw mniejszości narodowych. – Ważne jest, by status Polaków – obywateli Litwy – był w pełni widoczny i doceniony w polityce państwa litewskiego. Fakt, że w najbliższym czasie we władzach litewskich, w tym w administracji nowego Prezydenta, ma szansę zasiadać kilku naszych rodaków, jest tu znaczącym faktem. To ważne  z perspektywy dalszego pogłębiania wzajemnych relacji – dodał minister Szczerski.

 

Poleć znajomemu