Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 lipca 2019

K. Szczerski: Oczekujemy, że sprawy polsko-ukraińskie będą częścią agendy nowego ukraińskiego rządu [PL/ENG]

Oczekujemy, że sprawy polsko-ukraińskie będą ważną częścią agendy politycznej nowego ukraińskiego rządu – mówił Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, po niedzielnych wyborach środowisko polityczne prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzięło pełną odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy. ENGLISH VERSION>>

 

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej prowadzi ona w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych.

 

Szef prezydenckiego gabinetu przyznał, że wynik ten jest spodziewany, biorąc pod uwagę przedwyborcze sondaże. – Jest to polityczny sukces prezydenta Zełenskiego, który potrafił zbudować w krótkim czasie nie tylko swoje osobiste poparcie, ale także stworzyć formację polityczną, która pewnie przejmie samodzielne rządy na Ukrainie – mówił Krzysztof Szczerski.


Minister ocenił, że samodzielne rządy to nie tylko szansa na pełną realizację programu politycznego, ale także odpowiedzialność. – Środowisko polityczne prezydenta Zełenskiego to środowisko nowe, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy – dodał.


Krzysztof Szczerski wskazywał jednocześnie, że nie są w tej chwili znane wszystkie elementy programu nowego rządu, jak i jego członkowie. – Będziemy więc oczekiwać na uformowanie nowego gabinetu i na informacje, jakie będą jego polityczne priorytety – podkreślił.


– Oczekujemy – tak jak mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym spotkaniu z prezydentem Zełenskim – że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu, spójnego politycznie z prezydentem Ukrainy – oświadczył Krzysztof Szczerski. – Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczekujemy też dobrych rozmów z nowymi władzami Ukrainy, na temat wspólnych polsko-ukraińskich tematów – dodał.


Minister Szczerski przekazał też, że 1 września w Warszawie – na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – spodziewana jest wizyta prezydenta Zełenskiego. – Jest taka wola, nie wykluczam także, że 2 września zrealizujemy pierwszą oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli rozmawiać nie tylko o polityce prezydenta Zełenskiego, ale i nowego rządu Ukrainy – zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu.

Poleć znajomemu