Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 lipca 2019

Min. Spychalski: Kanclerz Merkel na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała, że będzie obecna na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej; zależy nam, by w uroczystościach uczestniczyło jak najwięcej przedstawicieli innych państw, naszych najbliższych sojuszników - mówił Rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski.


– Zależy nam na tym, aby w uroczystościach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestniczyło jak najwięcej przedstawicieli innych państw, naszych najbliższych dzisiaj sojuszników - mówimy o przywódcach państw UE, NATO – powiedział minister w Polsat News.

 

Rzecznik pytany, czy na uroczystości zaproszono Prezydenta Rosji Władimira Putina, odparł, że nie jest on ani przywódcą kraju członkowskiego UE, NATO, czy też kraju należącego do Partnerstwa Wschodniego, a – jak zaznaczył – te kraje były przez Polskę zapraszane, więc tu zaproszenie nie było po prostu wystosowane.

 

Minister był też pytany, kiedy zostaną przedstawione szczegóły wizyty w Polsce Prezydenta USA Donalda Trumpa. – To ogłosi strona amerykańska; zgodnie z prawidłami dyplomacji, to strona, która jest zaproszona przez nas ogłasza decyzję, czy przywódca tego państwa będzie uczestniczył w uroczystościach, czy też nie – zaznaczył.

 

Dodał, że strona amerykańska ma zwyczaj, że decyzję o tym, gdzie i kiedy jest Prezydent Trump, ogłasza mniej więcej między dwa a cztery tygodnie przed planowaną wizytą.

 

Dopytywany, kto już potwierdził obecność na uroczystościach minister odparł, że kilkunastu przywódców państw. Wymienił Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. – Także pani kanclerz (Niemiec Angela Merkel) przekazała, że będzie – poinformował rzecznik. Dodał, że potwierdzenia obecności spływają na bieżąco, także od krajów członków Partnerstwa Wschodniego. (PAP)

Poleć znajomemu