Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 sierpnia 2019

Obchody 76. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince

  |   Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w obchodach 76. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w obchodach 76. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince

Minister Wojciech Kolarski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wziął udział w obchodach 76. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II. Minister odczytał list Prezydenta do uczestników uroczystości, które odbyły się w miejscu pamięci na terenie Muzeum Treblinka - niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941–1944).

 

Zobacz także: List na obchody 76. rocznicy powstania w obozie zagłady w Treblince  –  Dzisiejsza uroczystość poświęcona jest tym, którzy przeżywszy niewyobrażalne, stanęli do walki nawet nie o prawo do życia, bo tego hitlerowcy nigdy by im nie przyznali, lecz o prawo do śmierci z własnego wyboru – napisał Prezydent.

 

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, jak również duchowni żydowscy i chrześcijańscy. Z tej okazji dokonano także otwarcia wystawy czasowej „Czy nie wiedzą o tym, że jadą na śmierć?”, opatrzonej cytatami z pism Emanuela Ringelbluma.

 

Obóz zagłady Treblinka II został wybudowany przez Niemców w 1942 r. w efekcie szeroko zakrojonych działań, których celem była fizyczna eksterminacja ludności żydowskiej. Od lipca 1942 r. do likwidacji obozu w listopadzie 1943 r., zginęło w nim ok. 900 tys. osób.

 

2 sierpnia 1943 r. członkowie Sonderkommanda wzniecili powstanie w celu zniszczenia ośrodka zagłady. Szacuje się, że z około 800 więźniów najwyżej 300 udało się przedostać poza zasieki obozu Treblinka II. W wyniku pościgu podjętego przez Niemców, schwytano większość z uciekinierów. Jedynie 68 z nich udało się zbiec i doczekać końca wojny.

 

Poleć znajomemu