Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Minister Szczerski: Relacje z USA i współpraca w regionie priorytetami prezydentury Andrzeja Dudy [PL/ENG]

Zobacz także: Czwarty rok prezydentury Andrzeja Dudy Czwarty rok aktywności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy Mijają cztery lata, od kiedy Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. O priorytetach prezydentury Andrzeja Dudy w polityce zagranicznej mówi Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

English Version>>>

 

 

  • Relacje transatlantyckie kluczowe w prezydenckiej polityce międzynarodowej

– Prezydent bardzo mocno postawił na budowanie więzi transatlantyckiej, tak w oparciu o dwustronne relacje polsko-amerykańskie, jak i NATO – powiedział Krzysztof Szczerski. 

 

Jak podkreślił z czterech lat prezydentury Andrzeja Dudy na pewno zapamiętany zostanie szczyt NATO w Warszawie i jego decyzje, które – ocenił – nie byłyby możliwe „bez silnego osobistego zaangażowania i przywództwa Prezydenta Dudy jako gospodarza szczytu”.

  • Relacje polsko-amerykańskie

Wskazał też na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, do którego doszło podczas czerwcowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

 

Zobacz także: Min. Mucha: Prezydentura A. Dudy – aktywna, skupiona na potrzebach zwykłych ludzi [PL/ENG] Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ważnym aspektem relacji Polski i USA, o który zabiega Prezydent Duda, jest współpraca energetyczna.  – Skuteczne negocjacje doprowadziły do pojawienia się w Polsce amerykańskiego gazu LNG jako alternatywnego źródła dostaw – powiedział.

 

Podkreślił również, że o intensywności relacji polsko-amerykańskich świadczy też fakt, że obecnie oczekujemy drugiej już wizyty Prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

  • Kwestia wiz

– Podczas najbliższej wizyty możemy spodziewać się, że będzie podniesiona kwestia wiz. Myślę, że w tej kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy powinny zostać ostatecznie zniesione – powiedział minister.

 

– Takie zapowiedzi słyszymy ze strony ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher – dodał. Przypomniał, że podczas ostatniej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podpisana została kolejna z serii umów dwustronnych, które są niezbędne, by Polska została objęta programem ruchu bezwizowego.

  • Współpraca regionalna – B9

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że kolejną kwestią, na której Prezydentowi Andrzejowi Dudzie szczególnie zależy jest rozwój współpracy regionalnej. – Mamy tutaj dwie inicjatywy, które Prezydent współtworzył z partnerami regionalnymi. Pierwsza to spotkania krajów wschodniej flanki NATO tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki, które rozpoczął wraz z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że pierwsze spotkanie w formacie Bukareszteńskiej Dziewiątki, które pierwotnie odbyło się, by wypracować wspólne stanowisko krajów regionu na warszawski szczyt NATO, poprzez konsekwentną pracę przerodziło się w trwały format. – Ostatnie spotkanie w Koszycach z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przypieczętowało scalenie Bukareszteńskiej Dziewiątki jako formatu uznanego w ramach NATO – ocenił prezydencki minister.

  • Współpraca regionalna  Trójmorze

– Druga inicjatywa to oczywiście Trójmorze; projekt zainicjowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. To zupełnie nowe spojrzenie na politykę w naszym regionie; zgrupowanie 12 krajów UE położonych między trzema morzami, to nowa koncepcja budowania europejskiej jedności – wskazał Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że na tegorocznym szczycie Trójmorza, który odbył się w Słowenii, obecni byli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier. – Na warszawskim Szczycie był z kolei Prezydent USA Donald Trump. Mamy 12 państw regionu, dwa państwa wspierające – USA i Niemcy, pozytywne zainteresowanie KE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego; krzepnie Fundusz Trójmorza – wyliczał.

  • Aktywność w Radzie Bezpieczeństwa

Minister wskazywał też na aktywność Prezydenta na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Polska od stycznia 2018 r. jest niestałym członkiem RB, dwuletnia kadencja zakończy się w z końcem grudnia b.r.

 

– Na pewno te cztery lata prezydentury zapamiętane zostaną także z powodu wielkiego osiągnięcia, jakim było rekordowe poparcie polskiej kandydatury do RB ONZ. To wielki dyplomatyczny sukces, o który Prezydent zabiegał – mówił Szczerski. Zaznaczył, że szukając poparcia dla Polski Andrzej Duda jako pierwszy polski Prezydent wystąpił na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

  • Dyplomacja ekonomiczna  

Minister podkreślił, że ważnym elementem prezydenckiej aktywności było też zabieganie o interesy ekonomiczne polskich przedsiębiorców.  – Prezydent odbył w tym celu szereg wizyt i spotkań; od dwóch lat uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos; otwiera też nowe rynki dla rodzimego biznesu –  powiedział, przypominając, że Andrzej Duda w czasie swych zagranicznych spotkań promuje nie tylko duże polskie firmy, ale także młodych przedsiębiorców i start-upy.

  • Międzynarodowa polityka historyczna

Ważnym elementem prezydenckiej aktywności jest też międzynarodowa polityka historyczna. – Myślę, że jednym z obrazów, które zostaną zapamiętana, jest wizyta na Ukrainie z okazji rocznicy tragedii wołyńskiej i złożenie przez Prezydenta wieńca na pustym polu – w miejscu, gdzie była kiedyś polska wieś. 

 

Zaznaczył, że Prezydent „bardzo konsekwentnie prowadzi relacje z Ukrainą”. Jak mówił, są to działania „łączące wsparcie dla Ukrainy z bardzo i kategorycznym domaganiem się prawdy historycznej i osiągniecia wspólnego rozumienia trudnej historii”.

 

Krzysztof Szczerski odniósł się do tego, że mimo deklaracji przywódców: Andrzeja Dudy i ówczesnego Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, że będą przeprowadzone „uzgodnienia komisyjne, dotyczące jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji” szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, nie udało się przełamać impasu w tej sprawie.

 

– Po stronie polskiej nie ma tej sprawie żadnych zaległości. Spokojnie oczekujemy realizacji tych wspólnych ustaleń. Dziś rozstrzygnięcie kwestii ekshumacji leży po stronie ukraińskiej. Nasze oczekiwania były jasno formułowe, teraz jest czas, by zostały wypełnione. Mamy w tej kwestii strategiczną cierpliwość – powiedział. Wyraził nadzieję, że nowe władze Ukrainy doprowadzą do rozstrzygnięcia tej kwestii.

 

Krzysztof Szczerski wskazał ponadto, że Andrzej Duda jako pierwszy polski Prezydent odwiedził Australię oraz Nową Zelandię; w Wellington spotkał się z grupą Polaków, którzy w 1944 r. jako dzieci polskich zesłańców – tzw. dzieci z Pahiatua, zostali przyjęci przez tamtejszy rząd.  Podkreślił, że Prezydent przy okazji każdej wizyty zagranicznej spotyka się z Polonią.

Poleć znajomemu