Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Uroczystość zakończenia Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

  |   Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP podczas uroczystości w Kielcach kończących 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej [fot. Krzysztof Wojciechowski, UdsKiOR] Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP podczas uroczystości w Kielcach kończących 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej [fot. Krzysztof Wojciechowski, UdsKiOR] Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP podczas uroczystości w Kielcach kończących 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej [fot. Krzysztof Wojciechowski, UdsKiOR] Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP podczas uroczystości w Kielcach kończących 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej [fot. Krzysztof Wojciechowski, UdsKiOR] Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP podczas uroczystości w Kielcach kończących 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej [fot. Krzysztof Wojciechowski, UdsKiOR]

Zobacz także: List na uroczystości kończące Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej W Kielcach uroczyście zakończył się dziś 54. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. „Kadrówka” przeszła w południe ulicami Szczepaniaka, Husarską, ks. Piotra Ściegiennego i Krakowską, gdzie pod historyczną kapliczką Najświętszej Maryi Panny złożono meldunek o przybyciu. Główne uroczystości na pl. Wolności w Kielcach rozpoczęła ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz odczytanie przesłania od Prezydenta. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty. Prezydenta RP podczas uroczystości reprezentował minister Wojciech Kolarski.

 

„Kadrówka” to miano nadane I Kompanii Kadrowej składającej się z oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, podległych Józefowi Piłsudskiemu. I Kompania wyruszyła z podkrakowskich Oleandrów w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. w kierunku Królestwa Polskiego. Nie sposób przecenić znaczenia politycznego przemarszu Kadrówki. I Kompania była zaczynem Legionów Polskich, które w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości Polski w 1918 r.
 

Poleć znajomemu