Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 24 sierpnia 2019

100. rocznica wybuchu powstania sejneńskiego

  |   W Sejnach, w ceremonii odsłonięcia tablicy głoszącej w jęz. polskim i litewskim, że „Pojednanie to wybór”, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy udział wziął Minister Wojciech Kolarski. W Sejnach, w ceremonii odsłonięcia tablicy głoszącej w jęz. polskim i litewskim, że „Pojednanie to wybór”, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy udział wziął Minister Wojciech Kolarski.

W sobotę odbyła się pierwsza część uroczystych obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania sejneńskiego. W Sejnach, w ceremonii odsłonięcia tablicy głoszącej w jęz. polskim i litewskim, że „Pojednanie to wybór”, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy udział wziął Minister Wojciech Kolarski.

 

Zobacz także: List na obchody 100. rocznicy powstania sejneńskiego W swoim przesłaniu do uczestników i organizatorów uroczystości Prezydent Andrzej Duda oddał hołd poległym za Ojczyznę, a także uwydatnił łączące Polaków i Litwinów wartości.


W uroczystości uczestniczyli także Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, przedstawiciele lokalnych władz oraz Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. 

 

Uczczono pamięć poległych za Ojczyznę, składając przed Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego w Sejnach wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Minister W. Kolarski zapalił także znicze na mogiłach powstańców na sejneńskim cmentarzu.


Powstanie sejneńskie, zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową na Sejneńszczyźnie w dniach 23-28 sierpnia 1919 r., zapisało się w historii Polski jako zakończone sukcesem.

 

Poleć znajomemu