Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 25 sierpnia 2019

„Pamięć i przestroga” – motyw przewodni obchodów 1 września [PL/ENG]

  |   Briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie Na Placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą Prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych Rano 1 września Prezydenci Polski i Niemiec będą uczestniczyć w uroczystościach w Wieluniu

Słowa „pamięć i przestroga” to motyw przewodni obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpienia wygłoszą Prezydenci Polski, Niemiec i USA.

 

O szczegółach uroczystości poinformował minister Krzysztof Szczerski.

ENGLISH VERSION >>>

 

 

Warszawa

 

Główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce 1 września w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na placu Piłsudskiego. 

 

– Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata, w tym będą prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy – mówił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Minister przekazał też, że na placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą Prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że słowa „pamięć i przestroga” będą motywem przewodnim uroczystości – znajdą się one na białej szarfie, dołączonej do wieńca, który wszyscy przywódcy złożą przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, a także znajdą się na specjalnym dzwonie, który zostanie podarowany miastu Wieluń.  – Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – podkreślił minister.

 

Wieluń

 

Krzysztof Szczerski poinformował też, że rano 1 września Prezydent Andrzej Duda wraz z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem będą uczestniczyć w uroczystościach w Wieluniu.  

 

– Wieluń był tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny, został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną – mówił.

 

Wizyty dwustronne

 

31 sierpnia pierwszą wizytę dwustronną w Polsce złoży Prezydent Ukrainy.  

 

2 września – będzie dniem dwustronnej wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

 

Prezydent Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim, odbędą się rozmowy w „cztery oczy” Prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Delegacja amerykańska zostanie podjęta też lunchem przez Prezydenta Dudę. Później obaj Prezydenci spotkają się z dziennikarzami. 

 

Prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć żona Melania. 

 

Poleć znajomemu