Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Minister Andrzej Dera na Festynie Dobroczynnym

  |   IV Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dery. IV Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dery. W trakcie imprezy przeprowadzono aukcję przedmiotów oraz dzieł sztuki, w tym przekazanej przez Prezydenta Andrzej Dudę ikonoplastyki przedstawiającej Belweder. Minister w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy podziękował organizatorom i uczestnikom wydarzenia oraz przekazał flagę Polski z okolicznościowym wpisem.

25 sierpnia w Rymanowie Zdroju w Parku nad Czarnym Potokiem odbył się IV Festyn Dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dery.

 

Minister w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy podziękował organizatorom i uczestnikom wydarzenia oraz przekazał flagę Polski z okolicznościowym wpisem.


Festyn miał na celu okazanie solidarności prześladowanym i zebranie funduszy, które następnie przekazane zostaną Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w ramach projektu budowy domu w miejscowości Zaidal w diecezji Homs dla osieroconych dzieci, ofiar wojny w Syrii. Gościem specjalnym tegorocznego Festynu był ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

 

W czasie festynu odbyły się występy zaproszonych artystów, sprzedaż przedmiotów wykonanych z drewna oliwnego przez chrześcijan z Betlejem, degustacje regionalnych potraw, kiermasz oraz aukcja podarowanych przez darczyńców przedmiotów oraz dzieł sztuki, w tym przekazanej przez Prezydenta Andrzej Dudę ikonoplastyki przedstawiającej Belweder.

 

Idea festynu związana jest z grupą ludzi, którzy nie godzili się na przemoc, prześladowanie i biedę panującą w krajach Bliskiego Wschodu. Jako inicjatywa oddolna ma szczególne znaczenie dla całej społeczności rymanowskiej, bo już od czterech lat integruje mieszkańców Rymanowa Zdroju i okolic. To właśnie oni m.in. przygotowali na tegoroczny festyn całą gastronomię, zaprosili różnych artystów, koordynowali kiermasz rzeczy otrzymanych od ofiarodawców, przygotowali i poprowadzili całą imprezę oraz przeprowadzili licytację bardzo cennych rzeczy.

 

Poleć znajomemu