Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 sierpnia 2019

Min. Kolarski: Historia stała się częścią polityki polskiego państwa

  |   Spotkanie w Belwederze dotyczące projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019” Spotkanie poświęcone było promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach. W weekend największe gazety na świecie opublikują informacje o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. Minister Wojciech Kolarski wziął udział w spotkaniu w Belwederze Minister zwrócił uwagę, że obecnie polityka historyczna Polski ma dla elit o wiele większe znaczenie niż w przeszłości Historia stała się częścią polityki polskiego państwa; dziś nie można budować nowoczesnego państwa bez odwoływania się do przeszłości – ocenił Spotkanie w Belwederze dotyczące projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019”

Historia stała się częścią polityki polskiego państwa; dziś nie można budować nowoczesnego państwa bez odwoływania się do przeszłości – ocenił Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. 

 

W piątek w Belwederze w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019”, które poświęcone było promocji polskiej polityki historycznej w światowych mediach. Dzięki niemu w najbliższy weekend największe gazety na świecie opublikują informacje o ataku Niemiec na Polskę w 1939 r.

 

– To wydarzenie, które wpisuje się w państwowe obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej – ocenił Wojciech Kolarski, zaznaczając, że przedsięwzięcie Instytutu Nowych Mediów oraz Polskiej Fundacji Narodowej jest niezwykle istotne dla polskiego państwa.

 

Minister zwrócił przy tym uwagę, że obecnie polityka historyczna Polski ma dla elit o wiele większe znaczenie niż w przeszłości. – Wygraliśmy historię. Historia jest częścią polityki państwa polskiego i trudno sobie wyobrazić rozmowę o budowaniu nowoczesnego państwa bez przekonania, że odwołanie do przeszłości, do historii jest czymś absolutnie naturalnym. Ale tak nie było na początku lat 90. Wtedy historia była pewnym problemem – dodał.

 

W najbliższy weekend światowe gazety –  „Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, „L'Opinion”, „El Mundo”, „Le Soir”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express” przypomną, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Poza okładkami z 1939 r. opublikowane zostaną również teksty wybitnych historyków, ale też filozofów idei, polityków, ekonomistów, ludzi kultury, które wyjaśnią co stało się 1 września 1939 r., a także co działo się w Polsce w ostatnich 80 latach. Wśród autorów będą również polscy politycy – Prezydent Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

Poleć znajomemu