Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 września 2019

Dzwon „Pamięć i Przestroga” trafi z Warszawy do Wielunia

  |   Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie minister Wojciech Kolarski uroczyście przekazał dzwon „Pamięć i Przestroga” Wieluniowi Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie minister Wojciech Kolarski uroczyście przekazał dzwon „Pamięć i Przestroga” Wieluniowi Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie minister Wojciech Kolarski uroczyście przekazał dzwon „Pamięć i Przestroga” Wieluniowi Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie minister Wojciech Kolarski uroczyście przekazał dzwon „Pamięć i Przestroga” Wieluniowi Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie minister Wojciech Kolarski uroczyście przekazał dzwon „Pamięć i Przestroga” Wieluniowi

Dzwon „Pamięć i Przestroga” – upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – został uroczyście przekazany Wieluniowi. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręczył burmistrzowi Wielunia Pawłowi Okrasie akt przekazania dzwonu podpisany przed Prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Zobacz także: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej [PL/ENG] Poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” Wieluń. Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny [PL/ENG] Dzwon „Pamięć i Przestroga”– upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – jest darem Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla miasta Wielunia. Odlany został na zamówienie Prezydenta RP w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Trafi do Wielunia i będzie umieszczony w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy. Oficjalnie dzwon zabrzmiał po raz pierwszy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę 1 września 2019 roku podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dzwon jako pierwszy uderzył Prezydent Andrzej Duda, następnie Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Wiceprezydent USA Michael Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Słowa „pamięć i przestroga” były motywem przewodnim uroczystości.

 

– Dzwon „Pamięć i Przestroga” jest darem Prezydenta Rzeczypospolitej; został ustawiony tutaj na placu, żeby każdy z przedstawicieli delegacji, która wzięła udział w uroczystości wybił dźwięk, który ma symbolizować pamięć o tragedii II wojny światowej i przestrogę, która płynie z tego doświadczenia na przyszłość” – powiedział Wojciech Kolarski.

 

Prezydencki minister odczytał także akt przekazania mieszkańcom miasta Wielunia dzwonu. W dokumencie podpisanym przez Prezydenta Andrzej Dudę zwrócono uwagę, że II wojna światowa rozpoczęła się od zagłady Wielunia – „aktu terroru i ludobójstwa”.


Dzwon - jak napisał Prezydent  – zostaje przekazany w hołdzie ofiarom tej przerażającej niemieckiej zbrodni wojennej oraz wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. W dokumencie podkreślono też, by dźwięk dzwonu „Pamięć i Przestroga” rozchodził się „u najdalszym krańcom świata”. 


– Niech wzywa wszystkie narody do zachowania pamięci o grozie wojny oraz do zjednoczenia w staraniach na rzecz pokoju – czytał minister Kolarski.


Uroczystość odebrania w Wieluniu dzwonu „Pamięć i Przestroga” zaplanowano na 15 września.

(PAP)

Poleć znajomemu