Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 września 2019

Minister Dera na uroczystościach 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

  |   Minister Andrzej Dera uczestniczył w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność Minister Andrzej Dera uczestniczył w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność Minister Andrzej Dera uczestniczył w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność Minister Andrzej Dera uczestniczył w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność

Minister Andrzej Dera wziął udział w uroczystościach z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie reprezentował Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

 

Zobacz także: List do uczestników uroczystości z okazji 39. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający wydarzenia z lat 80. ubiegłego wieku, a następnie pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.

 

Minister Andrzej Dera odczytał list Prezydenta skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. W przesłaniu Andrzej Duda podkreślił, że Śląsk jest wzorem etosu wymagającej, lecz uczciwej i uczciwie nagradzanej pracy. Zwrócił również uwagę na ogromny wpływ tego regiony w budowanie wolności i solidarności naszego państwa.

 

Bezpośrednie działania w Jastrzębiu Zdroju i Katowicach, a następnie strajki na Śląsku zmusiły ówczesne władze do podpisania porozumienia i przyjęcia postulatów strajkujących. Zawarte 3 września 1980 r. porozumienie było początkiem politycznych i gospodarczych przemian oraz przesądziło o u upadku komunizmu.

 

Poleć znajomemu