przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 10 września 2019

Prezydent Łotwy w środę złoży wizytę w Polsce

Prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits złoży w środę wizytę oficjalną w Polsce. Tematami rozmów z Prezydentem Andrzejem Dudą będą m.in. relacje dwustronne, współpraca w UE i NATO, a także współpraca regionalna w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Rady Państw Morza Bałtyckiego.

 

Po ceremonii oficjalnego powitania, która odbędzie się o godz. 10.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, zaplanowane są rozmowy Prezydentów „w cztery oczy”, a następnie rozmowy plenarne delegacji. Obaj przywódcy spotkają się także z mediami. PROGRAM PRASOWY >>>


Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że Prezydenci Duda i Levits będą rozmawiać na tematy dotyczące relacji dwustronnych, sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO, dialogu na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w kontekście niedawno zakończonego przewodnictwa Łotwy w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz na szczeblu unijnym w zakresie polityki wschodniej i europejskiej.


Minister Szczerski dodał, że rozmowy będą także dotyczyć rozwijania współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza, w tym wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, Rail Baltica i Via Carpatia oraz kwestii synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną za pośrednictwem Polski.

 

– Doceniamy fakt, że Warszawa jest jedną z pierwszych stolic europejskich, którą odwiedza Prezydent Łotwy. Ten kraj jest ważnym sojusznikiem Polski w polityce bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście zaangażowania polskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Bojowej NATO na Łotwie – powiedział minister.

 

Podkreślił, że Polska i Łotwa są też partnerami w ramach UE, gdzie mają zbieżne stanowiska w odniesieniu do finansowania Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. –  Zależy nam na dalszym zacieśnianiu relacji politycznych i ekonomicznych z Łotwą i innymi krajami regionu Morza Bałtyckiego – dodał Krzysztof Szczerski.

 

Minister poinformował ponadto, że podczas rozmów nie zabraknie tematów dotyczących problemów polityki europejskiej szczególnie w kontekście doświadczeń Prezydenta Levitsa jako sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.