Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 września 2019

30. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego

  |   Uroczystość odsłonięcia popiersia Tadeusza Mazowieckiego przy ul. Kopernika 34 w Warszawie Wiązankę pod postumentem złożył w imieniu Prezydenta RP Minister Wojciech Kolarski Wiązankę pod postumentem złożył w imieniu Prezydenta RP Minister Wojciech Kolarski

W czwartek 12 września, w 30. rocznicę powołania przez Sejm RP rządu z Tadeuszem Mazowieckim na czele, dokonano uroczystego odsłonięcia popiersia Tadeusza Mazowieckiego przy ul. Kopernika 34 w Warszawie.

Nowe miejsce pamięci znajduje się obok budynku mieszczącego historyczną siedzibę „Więzi”, w której przez wiele lat premier pracował. Wiązankę pod postumentem złożył w imieniu Prezydenta RP Minister Wojciech Kolarski.
 

Tadeusz Mazowiecki, powołany 24 sierpnia 1989 r. przez Sejm na urząd premiera, był pierwszym niekomunistycznym szefem rządu w Polsce po II wojnie światowej. 12 września Mazowiecki przedstawił Sejmowi skład swego rządu. Tworzyło go 24 ministrów: 12 z Solidarności, 4 z PZPR i 4 z ZSL, 3 z SD i 1 niezależny. Zmianę ustroju politycznego Polski Sejm zatwierdził kilka miesięcy później, 29 grudnia 1989 r. Wówczas przywrócono jej dawną nazwę – Rzeczpospolita Polska.

Poleć znajomemu