Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 września 2019

Min. Mucha o programie dla osób w wieku 75 plus: wielka zmiana systemowa leży na stole

W sprawie osób w wieku 75 plus dzisiaj leży na stole wielka zmiana systemowa, przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju; jestem przekonany, że będzie to zmiana, po której będziemy mogli mówić: „tak, opieka jest na odpowiednim poziomie” – mówił Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Zobacz także: Konferencja „Centrum Zdrowia 75+” Minister Mucha został zapytany w TVP1 w programie „Kwadrans polityczny” o sytuację osób najstarszych. W programie PiS opublikowanym w sobotę pojawiła się zapowiedź m.in. nowego systemu waloryzacji rent i emerytur. –  Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł – czytamy w programie.

 

Paweł Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony Prezydent wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie. – Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone – powiedział.

 

Jak zaznaczył, musimy mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej. – My musimy mieć świadomość tego, że żyjemy coraz dłużej, mamy pokolenie wyżu (urodzone) po drugiej wojnie światowej, które wchodzi w ten wiek późnej starości w wieku 75 plus. (...) Te roczniki 46',47' - chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, żeby były zdrowe, żeby miały odpowiednią pomoc medyczną i wsparcie, by mogły funkcjonować w swoich rodzinach, w środowisku domowym – podkreślał Paweł Mucha.

 

– I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: „tak, przygotowaliśmy się odpowiednio”, „tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie” – poinformował wiceszef KPRP.

(PAP)

Poleć znajomemu