przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 12 stycznia 2016

„Najbliższe pół roku to budowanie zgody wokół decyzji na szczycie NATO”

  |   Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing ministra Krzysztofa Szczerskiego

W środę podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym prezydent wygłosi wystąpienie programowe dotyczące polityki zagranicznej w 2016 roku – zapowiedział na briefingu minister Krzysztof Szczerski, dodając, że będzie to swoiste „orędzie dyplomatyczne”.

 

 - Bez wątpienia w 2016 roku wydarzeniem numer jeden w sensie politycznym w Polsce będzie lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Drugim ważnym wydarzeniem będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Trzecim są obchody rocznicy chrztu Polski, które także będą miały wymiar międzynarodowy – wymieniał minister Szczerski. Jak dodał, aktywność dyplomatyczna prezydenta w pierwszej połowie roku będzie głównie poświęcona budowaniu konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowego szczytu.

 

Minister zapowiedział, że w ramach łączenia różnych wrażliwości i punktów widzenia w ramach NATO prezydent będzie chciał odwiedzić wszystkie części Sojuszu. Jak mówił, planowana jest wizyta w Norwegii, Danii, we Włoszech oraz w jednym z krajów Półwyspu Iberyjskiego, w Niemczech, a także rozmowy we Francji w ramach spotkania krajów Trójkąta Weimarskiego. Wśród spotkań w regionie minister zapowiedział wizyty w Czechach i na Węgrzech.

 

 

Z politykami amerykańskimi prezydent będzie rozmawiał podczas marcowego szczytu nuklearnego w Waszyngtonie.

 

Jak mówił minister, w ciągu pierwszych 6 miesięcy prezydent wygłosi także trzy ważne wystąpienia: w lutym na Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa, pod koniec marca w Waszyngtonie prezydent przedstawi naszą perspektywę warszawskiego szczytu oraz wystąpienie w NATO Defence College w Rzymie w maju.

 

Zdaniem ministra, żeby szczyt NATO w Warszawie mógł być ogłoszony sukcesem, powinien przedstawić całościową odpowiedź na nowe zagrożenia, jakie znalazły się w bezpośrednim otoczeniu Sojuszu. Jak podkreślił, szczyt poprzez podjęte decyzje, powinien dać sygnał społeczeństwom, że możemy czuć się bezpieczniej w ramach NATO.

Minister przypomniał, że 18 stycznia prezydent udaje się do Brukseli, gdzie spotka się w kwaterze głównej z sekretarzem generalnym NATO, a w dowództwie wojskowym z gen. Breedlovem i sztabem sił zbrojnych. - Prezydent Duda spotka się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, żeby przedyskutować najważniejsze problemy polityczne Europy – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Jak mówił minister, drugie półrocze prezydent poświęci na aktywność w zakresie polityki gospodarczej, czyli promowanie gospodarczych interesów Polski na świecie, a szczegóły zostaną przedstawione w połowie roku.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.