Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 września 2019

Minister Szczerski: Dostaliśmy od Amerykanów propozycję spotkania prezydentów Dudy i Trumpa w Nowym Jorku

Dostaliśmy od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Nowym Jorku w poniedziałek, czyli jeszcze przed rozpoczęciem debaty przywódców podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

– To pierwszy możliwy termin spotkania prezydentów po 1 września. To dobry sygnał, który oznacza, że naszym partnerom zależy na jak najszybszym spotkaniu prezydentów – podkreślił minister.

 

Jak zaznaczył, „Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na tym, aby to było spotkanie konkretne i konkluzywne”. – Będziemy pracować nad tym, żeby podczas tego spotkania została podpisana deklaracja dotycząca zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas wizyty Prezydenta Trumpa – powiedział minister Szczerski. Dodał, że w piątek będzie mógł ostatecznie potwierdzić, że do spotkania dojdzie.

 

Prezydent USA odwołał swoją wizytę w Polsce - która miała odbyć się na początku września – w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Donald Trump miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na uroczystości przybył wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Andrzej Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 21-26 września; polski przywódca weźmie między innymi udział w debacie wysokiego szczebla podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. (PAP)

Poleć znajomemu