Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 września 2019

W poniedziałek spotkanie Prezydentów Polski i USA

Prezydenci Polski i USA podczas spotkania w Białym Domu we wrześniu 2018 r.

Podczas wizyty w USA przewidujemy podpisanie przez Prezydentów Polski i USA deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zobacz także: Minister Szczerski: Spotkanie Prezydentów Polski i USA dowodem na dynamikę relacji pomiędzy naszymi krajami Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką złożą wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 21-26 września; polski przywódca weźmie między innymi udział w debacie wysokiego szczebla podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jak poinformował, Szef Gabinetu Prezydent RP Krzysztof Szczerski, polska delegacja dostała od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania w poniedziałek w Nowym Jorku spotkania Prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak dodał, Prezydentowi Dudzie zależy, aby spotkanie było „konkretne i konkluzywne”.

 

Wszystko jest przygotowane do poniedziałkowego spotkania Prezydentów. Jest to spotkanie na zaproszenie Prezydenta Trumpa. Prezydent Trump jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe tzn. zarówno będą rozmowy w „cztery oczy”, ale potem będą rozmowy plenarne delegacji. Z Polski weźmie w nich udział także minister spraw zagranicznych i minister obrony. Przewidujemy także podpisanie deklaracji wojskowej, dotyczącej lokalizacji i doprecyzowania obecności zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas przełożonej wizyty Prezydenta amerykańskiego w Polsce – powiedział prezydencki minister w radiowej „Jedynce”.

 

Dodał, że w czasie obrad ZO ONZ Prezydent Duda spotka się z Prezydentem Trumpem zapewnie raz jeszcze – we wtorek wieczorem tradycyjne organizowane jest przyjęcie, które wydaje Prezydent amerykański dla głów państw, które są obecne w Nowym Jorku.

 

Krzysztof Szczerski powiedział, że podczas spotkania Duda-Trump, zapewne powróci temat przełożonej wizyty Prezydenta Trumpa w Warszawie. Dodał, że obecnie ustalany jest termin takiej wizyty, ale kalendarze obu Prezydentów są obciążone. Poinformował, że w najbliższym czasie Prezydent Duda ma w planach wizytę w związku z rocznicą wyzwolenia Belgii i Holandii oraz udział w Szczycie Wyszehradzkim.


____________________________________ 

 

Wizytę w USA Para Prezydencka rozpocznie w niedzielę od spotkania z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut. – Tradycją prezydenckich wizyt zagranicznych jest już to, że rozpoczynają się one od spotkania z Polakami i tym razem też tak będzie – powiedział Krzysztof Szczerski.
 

We wtorek popołudniu planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.  – Tegoroczne wystąpienie Prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – poinformował prezydencki minister. Jak zaznaczył, w pierwszej części Prezydent podsumuje nasze działania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, bo w tym roku kończy się dwuletnie niestale członkostwo Polski w tym gremium. Prezydent będzie też mówił o ochronie środowiska.

 

– W tym roku Polska kończy roczną prezydencję w konferencji Klimatycznej ONZ (COP24). Prezydent odniesie się do osiągnięć szczytu klimatycznego w Katowicach, ale także przedstawi propozycje konkretnych działań, jakie Polska zamierza podjąć na rzecz ochrony środowiska – podkreślił. Trzecim tematem wystąpienia Andrzeja Dudy będzie zrównoważony rozwój. 
 

Prezydent weźmie też udział w otwarciu szczytu klimatycznego, który organizuje sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także w spotkaniu wysokiego szczebla organizowanym przez Prezydenta Trumpa dotyczącym wolności religijnej i ochrony przed prześladowaniami z powodów religijnych.

 

Krzysztof Szczerski przypomniał, że z inicjatywy Polski ONZ w tym roku ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.
 

Andrzej Duda będzie też uczestniczył w konferencji poświęconej 30. rocznicy ustanowienia Konwencji o prawach dziecka ONZ. Weźmie też udział w debacie przywódców na temat zrównoważonego rozwoju. Prezydent otworzy także „polski pokój” w siedzibie ONZ znajdujący się przy sali, w której zbiera się Rada Bezpieczeństwa.

 

W „polskim pokoju” będą odbywać się rozmowy kuluarowe w trakcie posiedzeń – dodał Krzysztof Szczerski. Samo otwarcie pokoju będzie rodzajem upamiętnienia niestałego członkostwa Polski w RB ONZ.
 

– Każde państwo, które jest członkiem Rady Bezpieczeństwa zwykle na koniec obecności w RB ONZ składa jakiś „dar” dla ONZ. To zwykle są dzieła sztuki, które potem znajdują się w różnych częściach budynku. Prezydent Duda chciał coś bardziej konkretnego, użytecznego sprezentować i dlatego otworzy polską salę – powiedział minister.

 

– To taka sala, która była i będzie wykorzystywana do poufnych negocjacji pomiędzy członkami RB. Od tej pory będzie nazywała się „Salą polską”, będzie wyposażona w polskie meble, polski design, będzie w całości przez nas urządzona – dodał Szczerski.
 

Planowane i przygotowywane są też spotkania bilateralne Prezydenta. Andrzej Duda spotka się m.in. z Prezydentami: Korei Południowej Kazachstanu, Estonii i Finlandii. Według Szczerskiego rozmowa z Prezydentem Finlandii będzie dotyczyła fińskiej prezydencji w UE. Natomiast rozmowa z Prezydent Estonii będzie dotyczyła Inicjatywy Trójmorza.

 

– Pani Prezydent Estonii chciała z Prezydentem Dudą skonsultować program i plany Inicjatywy Trójmorza na najbliższy czas – zaznaczył minister. Zaplanowana jest też rozmowa Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ.

 

Polska Para Prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także we wtorek wieczorem w obiedzie wydanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. 


Planowane jest też spotkanie Pary Prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot Pary Prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór. 

Poleć znajomemu