Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 21 września 2019

Minister Szczerski: Spotkanie Prezydentów Polski i USA dowodem na dynamikę relacji pomiędzy naszymi krajami

Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Każde takie spotkanie przynosi inwestycje w polskie bezpieczeństwo – dodał.

 

Zobacz także: W poniedziałek spotkanie Prezydentów Polski i USA Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w sobotę z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ; planowane też jest jego spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.  PROGRAM>>>

 

Krzysztof Szczerski był pytany w radiowej Trójce o szczegóły spotkania przywódców. 

 

– Zasadnicze spotkanie odbędzie się w poniedziałek i to będzie spotkanie dwustronne, polsko-amerykańskie, na najwyższym szczeblu. O nim mówiłem jako o spotkaniu pełnowymiarowym. Będziemy mieli w planach i ceremonię podpisania dokumentu, deklaracji uszczegóławiającej obecność wojsk amerykańskich w Polsce – kontynuację tego, co panowie prezydenci ustalili podczas ostatniej wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie – i rozmowy plenarne delegacji, i rozmowy w „cztery oczy” – powiedział  minister Szczerski.

 

Jak dodał, spotkanie to ma „wszystkie istotne elementy spotkania bilateralnego na najwyższym szczeblu”.

 

Krzysztof Szczerski podkreślił, że będzie to 9. spotkanie prezydentów Polski i USA od początku urzędowania Donalda Trumpa. – Nigdy nie było takiej dynamiki relacji polsko-amerykańskich, żeby dziewięciokrotnie w ciągu trzech lat spotykali się prezydenci Polski i USA –podkreślił. Jego zdaniem każde takie spotkanie przynosi kolejne amerykańskie inwestycje w polskie bezpieczeństwo.

 

Prezydent Andrzej Duda odbędzie dziewiąte spotkanie z Prezydentem Donaldem Trumpem. Będzie to zarazem jego trzynaste spotkanie z głową amerykańskiego państwa w ogóle. Od momentu objęcia urzędu przez Andrzeja Dudę liderzy naszych państw spotykają się średnio co 4 miesiące. W relacjach polsko-amerykańskich tak intensywnej prezydentury jeszcze nie było.

 

Przypomniał, że polska Para Prezydencka weźmie też udział w lunchu wydanym przez Antonio Guterresa dla szefów delegacji przybyłych na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także we wtorek wieczorem w obiedzie wydanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji. Według Krzysztofa Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

 

Pytany o to, co z wizytą prezydenta USA w Polsce, czy jak zapowiadano odbędzie się ona jeszcze w tym roku, Szczerski powiedział, że „zaproszenie jest otwarte, a obietnica nie została wycofana”. Podkreślił, że „do domknięcia została jeszcze kwestia wiz”. Przypomniał, że objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września. (PAP)

Poleć znajomemu