Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 października 2019

Prezydent Duda na V4 w Czechach

Spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech w październiku 2017 r.

W środę i czwartek Prezydent Andrzej weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Czechach. Budżet UE, brexit, polityka ochrony klimatu i bezpieczeństwo energetyczne będą głównymi tematami rozmów Prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. PROGRAM >>>


Podczas szczytu na Zamku w Lanach, Prezydent weźmie udział w trzech sesjach plenarnych oraz w uroczystym śniadaniu roboczym. Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że panele dyskusyjne będą poświęcone przede wszystkim sprawom europejskim, w związku z rozpoczęciem nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej – wyboru nowego składu Komisji Europejskiej oraz nowej obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach UE.


– Prezydenci wymienią poglądy na politykę europejską oraz będą rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed Europą. Prezydent Andrzej Duda przekaże także wnioski ze swojej ostatniej rozmowy z przyszłym Przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem – poinformował minister Szczerski.


Jak wskazał prezydencki minister, przywódcy będą rozmawiać również o polityce ochrony klimatu, bezpieczeństwie energetycznym oraz wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W kontekście ustalania Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 Prezydenci przedstawią oczekiwania swoich państw wobec środków, jakie mają być przeznaczone na poszczególne dziedziny funkcjonowania UE.


Drugiego dnia rozmów do Prezydentów państw V4 dołączą Prezydenci Słowenii i Serbii. Krzysztof Szczerski poinformował, że w powiększonym gronie rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim polityki „otwartych drzwi” UE, w szczególności perspektywy rozszerzania UE o Bałkany Zachodnie. Szef prezydenckiego gabinetu zwracał uwagę, że w bieżącym roku zarówno aktywność Andrzeja Dudy, jak i w ogóle całej polskiej dyplomacji w sposób szczególny koncentruje się na regionie Bałkanów Zachodnich.
 

Minister przypomniał, że Prezydent wziął udział w szczycie Procesu Brdo-Brijuni, a Polska była gospodarzem kolejnego szczytu Procesu Berlińskiego. – Warszawa wspiera europejskie aspiracje krajów tego regionu, widząc szansę na wzmocnienie jego stabilności oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i dobrobytu – dodał Krzysztof Szczerski.

 

Przy okazji wizyty w Czechach, Prezydent Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami i inwestorami działającymi nad Wełtawą. – Obroty handlowe pomiędzy Polską a Czechami wynoszą ponad 20 miliardów euro rocznie, a Czechy są drugim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów – wskazał Krzysztof Szczerski, dodając, że Prezydent będzie zachęcał do dalszego rozwoju tych dobrych relacji gospodarczych pomiędzy obu krajami.
 

Czechy od lipca sprawują roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. (PAP)

Poleć znajomemu