Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 października 2019

Szef BBN: Szybkie wypełnienie deklaracji Polska-USA dzięki dobrym relacjom prezydentów

Szybka realizacja zapowiedzi ulokowania w Polsce amerykańskiego dowództwa dywizyjnego to przede wszystkim zasługa dobrych relacji między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem i objęcia przez nich patronatem procesu zacieśniania współpracy wojskowej – powiedział Szef BBN Paweł Soloch.

 

Zobacz także: Prezydent: Mam nadzieję, że niebawem ruch bezwizowy pomiędzy Polską a USA stanie się faktem Wspólna deklaracja Prezydentów PL i USA na temat pogłębiania współpracy obronnej [PL/ENG] W piątek w Poznaniu zainaugurowało działalność Wysunięte Stanowisko Dowodzenia amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

 

– Ustanowienie wysuniętego dowództwa dywizyjnego to jedno z kluczowych uzgodnień poczynionych przez Prezydentów Polski oraz USA w czerwcu i wrześniu tego roku, wzmacniających naszą współpracę obronną. Szybkość realizacji tego postulatu – zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu pierwszej deklaracji – to przede wszystkim zasługa bardzo dobrych relacji między Prezydentem Dudą i Prezydentem Trumpem, i tego, że Prezydenci zdecydowali się objąć proces zacieśniania współpracy wojskowej swoim osobistym patronatem – powiedział minister Soloch.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydentów Polski i USA Według Szefa BBN nowa struktura będzie zwiększać bezpieczeństwo Polski i całego regionu, zwiększy też zdolność NATO do prowadzenia operacji obronnych na flance wschodniej, będzie także „stymulować współpracę wojskową w całym naszym regionie”.

 

– Myślę, że w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać realizacji kolejnych punktów zawartych w deklaracjach. Intencją Prezydentów jest, aby ten proces przebiegał płynnie i szybko – powiedział Paweł Soloch.

 

Podkreślił, że Prezydent RP „jest także zadowolony ze współpracy ośrodka prezydenckiego i MON w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskiej w Polsce”. – Współpraca ta niewątpliwie nadaje dodatkowej dynamiki całemu procesowi – dodał minister Soloch.

 

Pod koniec września w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegóławia zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu, która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

 

Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA. Jako siedzibę wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze sił lądowych USA wskazano - zgodnie z zapowiedziami - Poznań. Dotychczas w Poznaniu działał element dowodzenia misją (Mission Command Element) koordynujący działania amerykańskich wojsk na wschodniej flance NATO. Został on przeniesiony do Polski z Niemiec w 2017 roku. (PAP)

Poleć znajomemu