Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 października 2019

Gala 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

  |   fot. Tomasz Markowski/MNK fot. Tomasz Markowski/MNK

Dzisiejszego wieczoru w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się uroczysta gala z okazji 140-lecia istnienia Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczystość, prowadzona przez dyrektora muzeum Andrzeja Betleja, zainaugurowało odczytanie listu Prezydenta RP przez Ministra Wojciecha Kolarskiego.

 

Zobacz także: List z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta wręczył odznaczenia państwowe: Krzyż Zasługi (3 typy: złoty, srebrny i brązowy) oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie, założone w 1879 r., jest najstarszą instytucją w Polsce o narodowym charakterze, a także największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów. Pierwszą siedzibą muzeum były Sukiennice, a pierwszym zbiorom początek dała kolekcja przekazana przez Henryka Siemiradzkiego, w tym obraz Pochodnie Nerona. W ciągu 140 lat w muzeum pracowało ponad 4 tys. osób, a jego obecne zbiory to ponad 900 tys. obiektów.
 

Muzeum posiada trzy oddziały poświęcone wielkim polskim artystom: Dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41, Dom Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 oraz muzeum polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19.

Poleć znajomemu