Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 12 października 2019

Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie

  |   Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie

W ramach realizacji kolejnej edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej, w dniach 10-12 października Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Adam Kwiatkowski przebywał na Ukrainie. Tym razem przedstawiciele Kancelarii odwiedzili miejscowości położone w łuckim okręgu konsularnym.

 

Zobacz także: Obchody 10-lecia istnienia gazety „Monitor Wołyński” Minister Kwiatkowski uczcił pamięć polskich żołnierzy spoczywających w Krzemieńcu i Kowlu W czasie wizyty Sekretarz Stanu spotkał się z nauczycielami języka polskiego, członkami Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Wołyniu oraz uczniami uczącymi się języka polskiego jako obowiązkowego przedmiotu w gimnazjum nr 4 w Łucku oraz z uczniami szkoły sobotnio-niedzielnej Towarzystwa Kultury Polskiej im. T. Kościuszki i polskimi nauczycielami skierowanymi do pracy w szkołach na Wschodzie przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Delegacja wzięła także udział w spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu. Działalność tych osób skupia się na charytatywnej opiece medycznej dla osób polskiego pochodzenia (zwłaszcza starszych i potrzebujących), zamieszkałych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Wśród członków organizacji są lekarze polskiego pochodzenia z Łucka, Tarnopola, Równego, Kijowa, Stanisławowa, Lwowa, Charkowa i wielu innych miast Ukrainy.

 

W Krzemieńcu w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Sekretarz Staniu spotkał się z mieszkającymi tam Polakami oraz złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Juliusza Słowackiego. Kościół wpisany jest na listę Polskiego Dziedzictwa Narodowego; został zbudowany w latach 1854–1857 na wzór kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu. Prezydencki minister odwiedził również muzeum Juliusza Słowackiego znajdujące się w dawnym rodzinnym dworku Słowackich gdzie poeta spędził lata wczesnego dzieciństwa. Instytucja poświęcona życiu i twórczości wieszcza powstała w 2002 roku dzięki współpracy Ministerstwa Kultury Polski i Ministerstwa Kultury Ukrainy, a także zrzeszeń polskich i ukraińskich pisarzy oraz Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. J. Słowackiego.

 

Przedstawiciele Kancelarii odwiedzili także siedzibę Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego, gdzie spotkali się z uczniami i nauczycielami polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej.

 

Podczas każdego ze spotkań w imieniu Pary Prezydenckiej przekazane zostały upominki w postaci żywności, chemii gospodarczej i artykułów sanitarnych oraz gier i zabawek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Szkołom i organizacjom polskim zostały przekazane pomoce dydaktyczne oraz sprzęt komputerowy.

 

Oprócz spotkań z przedstawicielami organizacji polskich działających w Łucku i Krzemieńcu, Sekretarz Stanu odwiedził również Kowel. Podczas wizyt we wszystkich tych miejscowościach, Minister odwiedzał polskie rodziny w ich domach. Im również, w imieniu Pary Prezydenckiej, przekazane zostały upominki oraz żywność i artykuły pierwszej potrzeby.

Poleć znajomemu