Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 października 2019

Minister Paweł Mucha na Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha 18 października 2019 r. uczestniczył w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie.


Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”, hymnu państwowego oraz wystąpieniem rektora, dr Magdaleny Fiternickiej-Gorzko. Minister Paweł Mucha odczytał list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego skierowany do kadry naukowej i studentów oraz wszystkich uczestników wydarzenia:


„Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego 2019/2020 składam najserdeczniejsze życzenia całej społeczności Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Szczecinie. Niech nadchodzący rok będzie dla Państwa czasem sukcesów i satysfakcji, czasem pomyślności i powodzenia we wszystkich podjętych zamierzeniach, czasem zdobywania wiedzy i odkrywania nowych obszarów badań z pożytkiem dla Państwa uczelni i dla całej polskiej nauki.”


Prezydent Andrzej Duda w swoim liście zwrócił również uwagę na przypadającą 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz na ogrom cierpień jakich doznali ludzie nauki w tym czasie:


„W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej pragnę również wspomnieć o ludziach nauki, którzy padli ofiarą niemieckiego i sowieckiego terroru. O pomordowanych przez Niemców profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczelni lwowskich. O wykładowcach akademickich więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. O tych, którzy bohatersko służyli Polsce, prowadząc tajne nauczanie czy walcząc z bronią w ręku. O wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Zawdzięczamy im naszą wolność i nasze trwanie. To dzięki ludziom nauki ocalały skarby naszej kultury i możliwa była odbudowa Polski ze zgliszcz, jakie pozostawiła po sobie wojna. Składamy im hołd, wspominając zarówno ich dokonania, jak i tragiczny los wielu z nich.”

Poleć znajomemu