przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 stycznia 2016

Min. Szczerski: Zmiana władzy otwiera nowy etap rozwoju Polski

Minister Krzysztof Szczerski był gościem comiesięcznego spotkania Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, które odbyło się w czwartek 20 stycznia w Warszawie. W przemówieniu skierowanym do przedstawicieli Izby minister zarysował główne kierunki polityki polskiej w 2016 roku.

 

- Zmiana polityczna w Polsce otwiera nowy etap rozwoju, którego filarem będzie poszanowanie społecznej solidarności - mówił na konferencji minister Krzysztof Szczerski.

 

- Tak, chcemy Polski wysoko rozwiniętej, konkurencyjnej, współpracującej z największymi gospodarkami świata, ale rozwój musi być bardziej spójny. Wzrost powinien być wypracowywany nie tylko przez czempionów biznesu, lecz napędzany siłą nabywczą całego społeczeństwa - przekonywał w środę amerykańskich biznesmenów minister odpowiadający w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy za sprawy zagraniczne.

 

- To założenie - mówił - jest wprowadzane w życie za sprawą m.in. programu 500+ skierowanego do rodzin. Tłumaczył, że sfinansowany z podatku bankowego i od hipermarketów dodatek na drugie i kolejne dziecko doprowadzi do bardziej solidarnej redystrybucji dochodu.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że celami prezydenta Dudy w polityce zagranicznej są wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i znalezienie nowych partnerów gospodarczych na świecie.

 

Zapowiedział, że prezydent podczas zagranicznych podróży na wszystkich kontynentach będzie promował partnerstwo w zakresie innowacji i nowych technologii. Jak dodał, Polska cierpi na duży odpływ specjalistów, tzw. drenaż mózgów. W ocenie prezydenckiego ministra ściągnięcie nowych inwestycji do Polski pozwoliłoby to niekorzystne dla Polski zjawisko zatrzymać.

 

Krzysztof Szczerski dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił relacjom Polski z UE. W kontekście wtorkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim prezydencki minister podkreślił, że demokracja w Polsce jest w rozkwicie. Jak argumentował, polscy obywatele mają możliwość dokonywania zmiany rządu w wyborach, co nastąpiło w październiku 2015 roku, opozycja w parlamencie może swobodnie wypowiadać swoje opinie o rządzie, a ludzie mogą manifestować swoje poglądy podczas ulicznych manifestacji.

 

Podkreślał, że Polska pozostaje w dialogu z UE i jest gotowa do udzielenia wszelkich informacji, o czym świadczy poniedziałkowa wizyta prezydenta Dudy w Brukseli oraz udział premier Beaty Szydło we wtorkowej debacie w PE. - Polska - zaznaczył Krzysztof Szczerski - chce rozmawiać w oparciu o kompetencje zainteresowanych stron. W tym kontekście wspomniał o kwestii zasad regulujących relacje Komisji Europejskiej z suwerennym państwem członkowskim, jakim jest Polska.

 

Minister Szczerski zaznaczył też, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach: współpracy w zakresie bezpieczeństwa w ramach NATO oraz współpracy gospodarczej. W tym ostatnim aspekcie podkreślił wagę negocjowanej pomiędzy UE a USA od 2013 roku umowy o wolnym handlu (TTIP).

 

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy. (inf. własna, PAP) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.