Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 25 października 2019

29-30 października wizyta Pary Prezydenckiej w Królestwie Niderlandów [PL/ENG]

W dniach 29-30 października Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbędą wizytę oficjalną w Królestwie Niderlandów. W jej bogatym programie znajdują się zarówno spotkania dwustronne o charakterze politycznym, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Holandii przez polskie wojsko, spotkania w instytucjach międzynarodowych mających siedzibę w Holandii, spotkanie z Polonią, jak i ważne wydarzenia gospodarcze.
 

ENGLISH VERSION>>

 

Wizyta przypada w szczególnym momencie dwustronnych relacji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów. W tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen.  Stanisława Maczka.
 

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Królem Niderlandów Wilhelmem-Alexanderem wezmą wspólnie udział w uroczystościach na Cmentarzu w Bredzie, gdzie obaj przywódcy złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce. W ramach  obchodów rocznicy wyzwolenia Bredy odbędzie się także uroczysta defilada wojskowa na cześć polskich żołnierzy. Prezydent RP i Król Niderlandów wspólnie będą odbierać defiladę ze schodów Ratusza w Bredzie, skąd pozdrowią jej uczestników, a także wygłoszą okolicznościowe wystąpienia.

 

– Co warte podkreślenia, to właśnie po schodach prowadzących do ratusza 75 lata temu generał Stanisław Maczek wprowadził burmistrza Bredy do urzędu, z którego wcześniej został usunięty przez Niemców – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Dodatkowym punktem obchodów będzie prezentacja muralu wykonanego na ścianie De Teruggave przez polskiego artystę z Wrocławia Wojciecha Kołacza, zainspirowanego wojenną fotografią z wyzwolenia Bredy. Minister Szczerski: Dla pielęgnowania pamięci o bohaterstwie i wysiłku wojennym polskich żołnierzy niezwykle istotne jest, że obchody jego 75 rocznicy, podobnie jak niedawno w Belgii, będą miały miejsce na najwyższym państwowym szczeblu. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że wraz z Prezydentem RP udział w nich weźmie Król Niderlandów Wilhelm-Alexander.

 

W ramach wizyty oficjalnej polska Para Prezydencka i holenderska Para Królewska spotkają się odrębnie w Pałacu Królewskim w Hadze i na cześć polskich gości zostanie tam wydany uroczysty lunch.
 

W drugim dniu wizyty Prezydent Duda spotka się na śniadaniu roboczym z Premierem Niderlandów Markiem Rutte. – Nie zabraknie najważniejszych tematów z agendy naszych relacji dwustronnych oraz bieżącej polityki europejskiej – mówi minister Szczerski. – Przywódcy będą rozmawiać o stosunkach gospodarczych oraz większej dostępności holenderskiego rynku dla firm z Polski, brexicie, przyszłości UE czy bezpieczeństwie europejskim oraz światowym.

 

Prezydent spotka się również z Przewodniczącym Senatu i Przewodniczącym Izby Niższej Niderlandów. Szef Gabinetu Prezydenta poinformował, że jednym z tematów spotkania będzie sytuacja polskiej społeczności w Królestwie Niderlandów. – Obecnie w Holandii pracuje ponad 200 tysięcy naszych rodaków. Wizyta stwarza znakomitą okazję do rozmowy o ich sytuacji i potrzebach – mówi Krzysztof Szczerski.

 

W trakcie wizyty polska Para Prezydencka spotka się także z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Królestwie Niderlandów.

 

Poza kontekstem dwustronnym w programie prezydenckiej wizyty znajdują się także spotkania z przedstawicielami międzynarodowych instytucji. Zaplanowano m.in. spotkanie Prezydenta RP z Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. – Przypomnę, że podkreślanie znaczenia prawa międzynarodowego dla zachowania pokoju stanowi stały element polityki zagranicznej Prezydenta Dudy, a także naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówi Krzysztof Szczerski.
 

Prezydent Duda będzie rozmawiał także z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). – Polska zamierza utrzymać dotychczasowy wysoki poziom zaangażowania w promowanie Konwencji o broni chemicznej oraz prace Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – poinformował minister Szczerski. Dodał, że „niestety ostatnie przypadki użycia broni chemicznej w Syrii oraz w Wielkiej Brytanii ujawniły ciągłą erozję międzynarodowych norm i zobowiązań państw w zakresie wdrażania Konwencji o broni chemicznej.

 

Jednym z ostatnich punktów programu będzie ważna ze względu na nasze interesy gospodarcze wizyta Prezydenta RP w Rotterdamie, gdzie dojdzie do podpisania Memorandum of Understanding między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zdaniem prezydenckiego ministra „poszerzenie takiej współpracy świadczy o tym, że strona holenderska, która posiada w tej branży unikatowe doświadczenie, dostrzegła w naszym przemyśle portowym potencjał rozwojowy. Jest do dla nas powód do dumy i dowód docenienia potencjału polskiej gospodarki morskiej”.

 

 

Poleć znajomemu