Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 października 2019

Wizyta ministra Andrzeja Dery w Rosji

  |   IV Dzień Papieski na Syberii w Irkucku Usol Syberyjski, miejsce zesłań Polaków na Syberii Usol Syberyjski, miejsce zesłań Polaków na Syberii Angarsk na Syberii Angarsk na Syberii Piwowaricha – „Rowy Śmierci”

W dniach 17-20 października 2019 minister Andrzej Dera wziął udział w IV Polonijnym Biznes Forum, IV Misji Gospodarczej Polska – Obwód Irkucki oraz IV Dniu Papieskim na Syberii w Irkucku w Rosji.


Podczas pobytu minister Dera odwiedził m.in. Usol Syberyjski, miejsce zesłań Polaków na Syberii oraz miejsce zesłania Rafała Kalinowskiego – późniejszego świętego.


Pobyt w Irkucku był także okazją do spotkań z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Odbyło się m.in. spotkanie w Gimnazjum nr 1, które jest największym punktem nauczania języka polskiego na Syberii. Minister spotkał się także z parafianami u Sióstr Albertynek w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – tam przekazane zostały dary od Pary Prezydenckiej dla rodzin polskiego pochodzenia.


W ramach IV Polonijnego Biznes Forum – Obwód Irkucki oraz IV Misji Gospodarczej – Obwód Irkucki minister Dera uczestniczył m.in. w prezentacji firm polskich i polonijnych. Dyskutowano o możliwościach rozwoju polskiego biznesu na Syberii,  a także prezentowano potencjał ekonomiczny Obwodu Irkuckiego.


Minister wziął udział we mszy św. „papieskiej” w Angarsku na Syberii, podczas której zostały wprowadzone do kościoła relikwie św. Jana Pawła II przez JE Abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Minister uczestniczył w poświęceniu figury Jana Pawła II oraz posadzeniu „Dębu Jana Pawła II”. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli duchowieństwa, organizacji i instytucji irkuckich, polskiego i polonijnego biznesu, nauczycieli języka polskiego, ludzi nauki i kultury, liderów polskich organizacji, polskiego korpusu dyplomatyczno-konsularnego oraz przedstawicieli polskich środowisk z Irkucka, Usola Syberyjskiego, Angarska, Wierszyny, Śludzianki, Listwianki, Nowosybirska, Moskwy i Buriacji.


Kolejnym punktem była wieś Piwowaricha, gdzie minister Dera, w imieniu Prezydenta RP, złożył wieniec w uroczysku Piwowaricha – „Rowy Śmierci” – miejsca masowych mordów dokonanych w latach 1937-1938 przez NKWD, również na miejscowej ludności polskiej.

Poleć znajomemu