Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 listopada 2019

Szef BBN: Kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.

 

Tematem spotkania, które odbyło się w poniedziałek, była współpraca dwustronna oraz bezpieczeństwo regionu. Szef BBN zwrócił uwagę na prezentowaną przez Białoruś gotowość do dialogu, którym – podkreślił – są zainteresowani także zachodni sojusznicy i partnerzy Polski, w tym USA.


– Władze Białorusi od pewnego czasu demonstrują gotowość do dialogu. Ważne, że ten dialog trwa, nie rezygnujemy z niego, nie rezygnując zarazem z pryncypiów; jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej; nasza ocena sytuacji na wschodzie jest zdecydowana i się nie zmienia – powiedział szef BBN.


– Z naszego punktu widzenia Białoruś to ważne państwo w regionie, z którym mamy wspólną historię. Jest powiązana sojuszem z Rosją, ale patrzymy na nasze relacje także w kontekście inicjatyw białoruskich, takich jak zaangażowanie Mińska w deeskalację napięcia wojskowego w Europie – dodał.


Zaznaczył, że „dialog to pewien proces i trudno, żebyśmy we wszystkim mieli identyczne zdanie”. – Ale w pewnych obszarach możemy się zgodzić, na przykład co do tego, że przyczyną wzrostu napięcia i zwiększenia obecności wojskowej w naszym regionie jest rosyjska agresja na Ukrainę – mówił.

 

Paweł Soloch zwrócił uwagę na wysyłane przez administrację prezydenta Alaksandra Łukaszenki sygnały o gotowości do pogłębienia kontaktów z Zachodem, „czego wyrazem jest na przykład decyzja o przywróceniu przez USA placówki i rozmowy o delegowaniu ambasadora do Mińska”.


– Strona białoruska przedstawia też swoje propozycje mające na celu zwiększenie stabilności w regionie, chociażby dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego i walki z terroryzmem – powiedział Soloch.

 

Dodał, że rozmowa z Zasiem było pokłosiem wcześniejszych spotkań. Poprzednio sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Białorusi rozmawiali podczas spotkania bilateralnego 30 sierpnia br. w Warszawie oraz podczas spotkania w formacie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy oraz Białorusi 31 sierpnia br., także w Warszawie.

(PAP)

Poleć znajomemu